odmiana

 

Podajemy rozstrzygnięcia wszelkich problemów związanych z odmianą słów: czy dane słowo w ogóle się odmienia, jak je odmieniać, czy ma liczbę mnogą, czy dopełniacz ma końcówkę ?u czy ?a, jak brzmi w czasie przyszłym, jaki jest jego wołacz.

 • Składnia USA

  15.04.2021

  Szanowni Państwo,

  zwracam się do Państwa z prośbą o udzielenie odpowiedzi, która z wymienionych niżej form jest poprawna:

  USA wygrało mecz czy USA wygrały mecz


  Z wyrazami szacunku,

  Aneta Szymkiewicz

 • Czytać e-book

  14.04.2021

  Dzień dobry,

  zwrócono mi uwagę, że nie powinno mówić się czytać ebooka. Czy słusznie?

  Pozdrawiam

  I. Jabłońska

 • Mikłucho-Makłaj

  12.04.2021

  Dzień dobry,

  przyjaciel Jarosława Iwaszkiewicza nazywał się Jura (Jerzy) Mikłucho-Makłaj. Jak brzmi w dopełniaczu pierwszy człon jego nazwiska? Słownik podaje za wzór deklinację III (np. matka). Czy na pewno?

  Dziękuję

  Katarzyna

 • Digitala czy digitalu?

  11.04.2021

  Dzień dobry, chciałabym zapytać, czy za poprawną formę odmiany słowa  digital w dopełniaczu można uznać digitala czy digitalu?

 • Spytać się

  9.04.2021

  Proszę o wyjaśnienie poprawności użycia zwrotu spytać się. Czy przykładowe zdanie Ojciec Gereba przyszedł na plac spytać się czy jego syn jest zdrajcą jest niepoprawne? Wg nauczyciela języka polskiego w klasie 5 SP użycie się jest tu niedopuszczalnym błędem.

 • Gorący

  8.04.2021

  Jak należy stopniować przymiotnik gorący?

 • Korali czy koralów?

  7.04.2021

  Szanowni Państwo,

  mam pytanie o odmianę słowa koral  w znaczeniu koralowca. Chodzi mi szczególnie o dopełniacz liczby mnogiej. W dwóch słownikach języka polskiego z 1988 r. znalazłem informację, że dopuszczalne są formy -li oraz -ów. Z kolei w starszym słowniku poprawnej polszczyzny jest tylko -li, natomiast -ów zaznaczone jest jako rzadkość. Zatem, której formy należy używać?


  Z wyrazami szacunku

  Tomasz Dymowski

 • Jucca

  7.04.2021

  Dzień dobry. Jak wygląda deklinacja obcojęzycznej nazwy sieci sklepów ogrodniczych Jucca? Jestem zdania, że tak, jak słowa juka czy jukka, czyli: jadę do Jukki, jestem w Jukce. Jednak w wypowiedziach na oficjalnym profilu marki w portalu Facebook widzę  jucci i jucce. Czy mogliby Państwo rozstrzygnąć tę kwestię?

 • Antti

  7.04.2021

  Dzień dobry,

  często spotykam się z nieodmienianiem przez komentatorów sportowych obcojęzycznych imion zakończonych na -i, np.  120 metrów Antti (nie: Anttiego) Aalto. W słowniku znalazłam informację, że imiona zakończone na -i powinno się odmieniać. Czy jest to forma dopuszczalna?

 • To anchois

  4.04.2021

  Czy anchois są rodzaju nijakiego (to anchois) czy niemęskoosobowego (bo  te sardele). Uzus bywa różny, więc byłabym wdzięczna za wytyczne.

 • Nazwisko Gołąb

  2.04.2021

  Jak odmienić nazwisko Gołąb tzn. Gołąb czy Gołębia?

 • Formy rzeczownika miesiąc po liczebnikach

  29.03.2021

  W aplikacji komputerowej tłumaczonej z języka angielskiego potrzebne jest przetłumaczenie słowa Months (miesiące).

  Problem polega na tym, że słowo to musi zostać użyte dla wszystkich przypadków liczby mnogiej, no a w języku polskim mamy 3 miesiące ale już 5 miesięcy.

  Czy w tej sytuacji zapis „miesiące(-ęcy)” jest właściwy? Estetycznie nie wydaje mi się „ładny” Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

  Rafał Święch

 • weń

  21.03.2021

  Dzień dobry.

  Proszę o ocenę, czy użycie słowa weń poprawne jest nie tylko tylko w znaczeniu 'w niego', ale również dla liczby mnogiej: 'w nie', np. Zaułki  nie wchodź weń, bo zbłądzisz.

  Dziękuję za odpowiedź.

  Artur Żmijewski

 • rondo Śródka

  17.03.2021

  W Poznaniu mamy Rondo Śródka – https://pl.wikipedia.org/wiki/Rondo_%C5%9Ar%C3%B3dka. Proszę o informację, jak powinno się odmieniać jego nazwę. Ostatnio, podczas rozmowy z kolegą, nie byłem pewien, czy powinienem powiedzieć, że jadę z "Ronda Śródka" czy może "Ronda Śródki" (a może poprawna forma brzmi jeszcze inaczej). Poza tym czy słowo "rondo" powinno być pisane wielką literą? Bo z jednej strony jest to określenie rodzaju skrzyżowania, ale z drugiej można przyjąć, że stanowi ono część nazwy.

 • mLeasing

  10.03.2021

  Dzień dobry,


  Czy poprawna jest odmiana nazwy marki mLeasing, w mLeasingu: finansowanie od mLeasingu, w mLeasingu. Czy nie lepiej jest, pisząc nazwę brandu, pozostawić go nieodmienne: w mLeasing, od mLeasing.


  Pozdrawiam

 • SAS Viya

  9.03.2021

  Dzień dobry,

  Istnieje produkt informatyczny o nazwie SAS Viya. Czy poprawną formą dopełniacza w tym przypadku jest SAS ViyiOprogramowanie to ma wiele opcji, no i czasem aby się do nich konkretnie odnieść, należałoby użyć dopełniacza  Opcja SAS Viyi.


  Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź,

  Rafał Święch

 • Nazwiska na zaproszeniu

  8.03.2021

  Dzień dobry, wypisuje zaproszenia na ślub i nie wiem czy to poprawnie proszę o informację czy jest dobrze. P

  Joannę Rafała stachowskich wraz z kornelia.

  Agnieszka teska czy Agnieszkę teskę.

  Iza i Julek Malik czy Malików?.

  Magdalenę Macieja zagrodnik czy zagrodników?

  Dziekuje czekam na informacje

 • Wypominki 

  26.02.2021

  Czy wyraz wypominki występuje w liczbie pojedynczej?

 • Lalka Bianki

  19.02.2021

  Proszę o poradę.

  Bianca ma lalkę. To lalka Bianci czy lalka Bianki?

 • Stres

  18.02.2021

  Witam,

  Ostatnio użyłem przy koledze zdanie:  Jakiego ja stresa miałem. On uznał, że wyrażenie  stresa miałem jest błędne. Czy faktycznie tak jest?

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego