odmiana

 
Podajemy rozstrzygnięcia wszelkich problemów związanych z odmianą słów: czy dane słowo w ogóle się odmienia, jak je odmieniać, czy ma liczbę mnogą, czy dopełniacz ma końcówkę ?u czy ?a, jak brzmi w czasie przyszłym, jaki jest jego wołacz.
 • Rodzaj rzeczownika deisis
  16.01.2020
  Uprzejmie proszę o wyjaśnienie, jaki rodzaj w języku polskim przysługuje nieodmiennemu rzeczownikowi deisis (lub deesis).
  Z wyrazami szacunku
  Katarzyna
 • Podaż
  15.01.2020
  Szanowni Państwo,
  w internetowym wydaniu dwumiesięcznika „Polonia Christiana” czytam o małej podaży. Trudno cenić tę gazetę za wartość merytoryczną, jak również za całą resztę.
  Proszę powiedzieć mi, jaki rodzaj gramatyczny przyjmuje rzeczownik podaż. Ten czy ta?

  Z góry dziękuję za odpowiedź i łączę wyrazy szacunku, a także przesyłam najserdeczniejsze życzenia na nowy rok dla Zespołu Poradni Internetowej PWN

  Mario Jakub Kiliński
 • Przywodzenie
  15.01.2020
  Witam, mam problem ze słowem przywodzenie (konkretnie ramienia, przedramienia) jak będzie końcówka słowa przywieźć czy przywieść (kazać komuś przywodzić)
 • Xolo
  9.01.2020
  Szanowni Państwo,
  Czy powinniśmy odmieniać nazwę rasy psa – xolo (czyt. szou-lo)?
  Czy w dopełniaczu użyję formy xolo czy xola?

  Pozdrawiam
  Czytelniczka
 • Iska
  20.12.2019
  Jak należałoby odmienić imię męskie w mianowniku Iska? Dziękuję za odpowiedź
 • Imiesłów bierny od skakać
  19.12.2019
  Szanowni państwo,
  Czy można utworzyć imiesłów przymiotnikowy bierny od bezokolicznika skakać tak jak np. chodzony (taniec chodzony)?
  Pozdrawiam serdecznie.
 • Odmieniamy Intiego i Huitzilopochtliego
  13.12.2019
  Szanowni Państwo,
  czytałem ostatnio u cywilizacjach Nowego Świata, ale po angielsku, więc nasunęło się mi pytanie odnośnie polskiej fleksji imion bóstw takich jak Inti czy Huitzilopochtli.
  Czy powinno się to dalej odmieniać D. Intiego, Huitzilopochtliego C. Intiemu, Huitzilopochtliemu B. Intiego, Huitzilopochtliego N. z Intim, z Huitzilopochtlim Msc. (o) Intim, (o) Huitzilopochtlim?
  Z poważaniem,
  Andrzej
 • Złoty Glob, czyli o różnicy między fleksją a składnią
  11.12.2019
  Oglądałem recenzję filmu, w której autor mówi o przyznaniu Złotego Globa. Coś mi nie zagrało i postanowiłem poszukać opinii mądrzejszych. Trafiłem na poradę (https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Zloty-Glob;18059.html), w którym zwraca Pani uwagę, iż być może poprawniej będzie użyć formy otrzymał Złoty Glob, ale dopuszcza Pani również końcówkę -a. Natomiast nie wspomina Pani o wersji z -u. Szukam i kombinuję, ale nie widzę opcji odmiany kogo? czego? globa. Zawsze globu. Byłbym niezmiernie wdzięczny, gdyby napisała mi Pani gdzie popełniam błąd.
 • Spodobał mi się czy podobał mi się?
  11.12.2019
  Dzień dobry Państwu.
  Mam pytanie dotyczące czasownika podobać się. Często słyszę, na przykład, po kinie, podobał mi się ten film. Ale mi się wydaje, że tu powinien być aspekt dokonany, to znaczy spodobał mi się ten film. Rozumiem, że Polacy mówią poprawniej, niż ja :) Ale dlaczego tu jest właśnie aspekt niedokonany i czy w ogóle nie mogę używać aspektu dokonanego?
 • Taurona albo Tauronu
  5.12.2019
  Szanowni Państwo,
  Od jakiegoś czasu bardzo drażni mnie reklama Tauronu. W dźwięcznej piosence pada zwrot: loteria Taurona. Wg mnie Tauron powinno się odmieniać tak samo jak tron (dopełniacz (kogo? czego? tronu) , czyli tu w dopełniaczu powinno być loteria Tauronu. Czy się mylę, czy może obowiązują jakieś inne reguły w przypadku nazw własnych?

  Pozdrawiam
  Piotr Walczak
 • Szarańcza a pomarańcza
  2.12.2019
  Szanowni Państwo,
  chciałam zapytać dlaczego wyraz szarańcza ma w dopełniaczu liczby mnogiej formę szarańczy, a nie szarańcz, oraz dlaczego poprawna jest forma pomarańczy (również w dopełniaczu liczby mnogiej).

  Łączę wyrazy szacunku
 • Przypomnieć
  2.12.2019
  Skąd wzięła się forma przypomniesz? Czy taka odmiana obowiązuje w ogóle w języku polskim?
 • Jeden rebe – dwaj rebowie albo dwaj rebe
  26.11.2019
  Dobry wieczór, mam pytanie, jak brzmi mianownik liczby mnogiej wyrazu rebe (chodzi mi o cadyka, chasydzkiego przywódcę, ang. rebbe). Niestety, Żaden dostępny mi słownik tej formy nie odnotowuje.
 • Jeść czy zjadać?
  25.11.2019
  Jak się mówi: jem czy zjadam?
 • Storbørja i Lillebørja w dopełniaczu
  20.11.2019
  Szanowni Państwo, jak odmieniać nazwy norweskich miejscowości typu Storbørja czy Lillebørja? W dopełniaczu będzie Storbørji czy Storbørii? Zasada słownikowa nie jest dla mnie jasna, nie ma w niej przykładów nazw z końcówką -rja. Dziękuję!
 • Czym jest to?
  19.11.2019
  Szanowni Państwo,
  czy mógłbym prosić o pomoc w wyjaśnieniu wątpliwości w niniejszej sprawie? Chodzi o sytuację, gdy opisujemy kogoś lub coś innej osobie: To jest moja książka z liceum. Słowo to w większości przypadków jest używany jako zaimek dla podmiotu w rodzaju nijakim. Jednak są sytuacje, gdy ten wyraz używa się przy osobach: To jest Krzysiek. Czy nie lepszą, nieuprzedmiotowiającą wersją byłoby poniższe zdanie: On jest Krzysiek?

  Z poważaniem
  Michał
 • Natężenie prądu
  15.11.2019
  Dzień dobry,
  jak brzmi poprawna liczba mnoga w odniesieniu do natężenia prądu?

  Pozdrawiam,
  Bartosz
 • Stasimon i epeisodion
  14.11.2019
  Dzień dobry, proszę o rozwianie wątpliwości dotyczących odmiany słowa stasimon i epeisodion.
  Czy, analogicznie do epeisodia, można w mianowniku liczby mnogiej używać formy stasima (obok stasimony) ? Czy forma epeisodiony (obok epeisodia) jest poprawna?

  Pozdrawiam
  Agnieszka Matus
 • Natężenie prądu
  7.11.2019
  Dzień dobry,
  jak należy wyrażać liczbę mnogą w odniesieniu do natężenia prądu? Wykonano pomiary natężenia prądów czy raczej Wykonano pomiary natężeń prądów, a może Wykonano pomiary natężeń prądu?

  Pozdrawiam,
  Bartosz Kania
 • Świątyń, pustyń, skrzyń, dyń…
  31.10.2019
  Większość rzeczowników rodzaju żeńskiego zakończonych na -nia przyjmuje -ni/-nii w dopełniaczy liczby mnogiej. Czy można odmianę świątyniaświątyń traktować jako wyjątek od tej reguły?
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego