Podajemy rozstrzygnięcia wszelkich problemów związanych z odmianą słów: czy dane słowo w ogóle się odmienia, jak je odmieniać, czy ma liczbę mnogą, czy dopełniacz ma końcówkę ?u czy ?a, jak brzmi w czasie przyszłym, jaki jest jego wołacz.
odmiana
-
Co robimy z łóżkiem?
11.01.2021Szanowni Państwo,
Czy wyrażenie pościełam łóżko jest wyrażeniem prawidłowym, czy też raczej powinno się powiedzieć ścielę łóżko?
Z wyrazami szacunku,
Anna Żurawska
-
Nazwisko Caro
10.01.2021Dzień dobry, chciałam zapytać, jak odmienia się nazwisko ekonomisty – Leopold Caro? Czy nazwisko wymawia się przez c, czy przez k? Dziękuję.
Z wyrazami szacunku
-
na Grindrze
9.01.2021Jak odmieniać nazwę aplikacji randkowej Grindr? Przez analogię to aplikacji Tinder chciałabym pisać o "siedzeniu na Ginderze", ale nie wiem, czy uprawnione jest dodawanie do nazwy litery "e". Ale "siedzeć na Grindrze" brzmi dużo mniej atrakcyjnie.
Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie
D.
-
Z czym łączą się debile?
6.01.2021Jaka jest poprawna pisownia: Gorsze debile to te, którzy doczepiają się do pisowni czy Gorsze debile to ci, którzy doczepiają się do pisowni? Chodzi mi o poprawną pisownię te czy ci. Osobiście jestem za opcją ci.
-
Nazwisko Niestrój
5.01.2021Szanowni Państwo!
Kolega nazywa się Niestrój i upiera się, że w dopełniaczu to jest Niestroja. Jeśli ma rację, to dlaczego, skoro jest zbój – zbója, a nie zboja, samobój – samobója itd. Bo niby strój – stroju? A może nie chodzi o ubiór, ale żeby się nie struć?
Z poważaniem
Deckard Cain
-
Odmieniamy nazwisko Cassarà
4.01.2021Szanowni Państwo,
jak odmienić nazwisko Cassarà (Antonino Cassarà)?
Z wyrazami szacunku
Czytelniczka
-
Drapieżnik
4.01.2021W słowniku jest
drapież•nik -ka, -kiem; -ki, -ków
a nie
drapież•nik -ka, -kiem; -ki, -ki lub -ków
Jaką postać ma biernik od drapieżnika w znaczeniu zwierzęcym:
odstraszam drapieżniki czy drapieżników?
-
Przechodniość oświadczać i oświadczyć
1.01.2021Czy czasownik oświadczyć jest przechodni? Wikipedia podaje go na liście czasowników przechodnich, ale trudno znaleźć zdanie, w którym miałby on dopełnienie bliższe albo ewentualnie użyć go w stronie biernej.
W rozmaitych korpusach najczęściej pojawia się składnia oświadczył, że. A zatem jak jest z przechodniością tego czasownika?
-
Końcówka -mi
30.12.2020Dzień dobry,
wiadomo, że w narzędniku liczby mnogiej mamy kilkanaście wyjątków z końcówką -mi (ludźmi, braćmi, gośćmi, dziećmi itp.). Interesuje mnie odpowiedź na pytanie, czy dawniej takich słów z końcówką -mi było więcej i od czego zależało, czy dane słowo ma końcówkę -mi czy -ami?
Serdecznie pozdrawiam i ukłony przesyłam
Tobiasz Bimbalski
-
Jesse
29.12.2020Dzień dobry,
Jak odmienić nazwisko Jesse (czyt. Dźesi) -> C. Jessemu, D. Jessego, N. Jessem?
Pozdrawiam i dziękuję!
-
Zaburzenie o nazwie pica
24.12.2020Szanowni Państwo,
zwracam się do państwa z pytaniem, jak (albo czy) należy odmieniać słowo pica oznaczające zaburzenie łaknienia polegające na jedzeniu substancji lub przedmiotów nieprzeznaczonych do jedzenia, a zagrażających pacjentowi (np. szklanki, widelce, duże ilości skrobi ziemniaczanej)? Spotkałem się z praktyką, w której c zamienia się na k i odmienia normalnie, ale formę picę też widziałem.
Z wyrazami szacunku,
Jakub Jędrusiak
-
Mya jak Maja
24.12.2020Dzień dobry, mamy w szkole uczennicę z Anglii, której imię brzmi: Mya (czyt. Maja). Mam pytanie o odmianę tego imienia.
-
Ciekawi – ciekawsi
21.12.2020Piszę w sprawie słowa ciekawsi. Czy to jakieś słowotwórstwo? Nigdzie nie mogę znaleźć a wydaje mi się oczywiste, że ono istnieje.
Chodzi mi o to, że to przymiotnik, liczba mnoga, stopień wyższy słowa ciekawy. Oni są ciekawi, ale oni są ciekawsi niż tamci? Czy jacy? Bardziej ciekawi?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
-
Uprzejmiejszy czy bardziej uprzejmy?
9.12.2020Witam. Bardzo proszę o pomoc na temat stopniowania przymiotnika uprzejmy. Zrodziła się pomiędzy mną a córką dyskusja na temat stopniowania tego przymiotnika. ja uważam, iż poprawnym sposobem stopniowania jest uprzejmy – bardziej uprzejmy – najbardziej uprzejmy, z kolei córka upiera się przy formie uprzejmy – uprzejmiejszy – najuprzejmiejszy.
-
Czy osoba zmarła obchodzi urodziny?
6.12.2020Witam,
Wraz z najlepszą koleżanką sprzeczamy się nieco o następującą kwestię:
Czy jeśli osoba zmarła a przypada jej data urodzin, to która forma jest poprawna:
- Osoba X ma dziś urodziny
- Osoba X miała dziś urodziny
- Osoba X miałaby dziś urodziny
Podobnie, jak sprawa ma się w przypadku czasownika "obchodzić":
- Osoba X obchodzi dziś urodziny
- Osoba X obchodziła dziś urodziny
- Osoba X obchodziłaby dziś urodziny
-
Instagram
1.12.2020Dzień dobry,
moje pytanie dotyczy odmiany rzeczownika / nazwy własnej Instagram. Razi mnie popularna forma dopełniacza i biernika Instagrama (np. Nie mam dostępu do Instagrama, LubięInstagrama). W moim odczuciu powinno być w dopełniaczu Instagramu, w bierniku Instagram (odmiana jak telegram).
Bardzo proszę o wyjaśnienie, która forma jest poprawna.
Pozdrawiam
Ewa Likowska
-
Kogo a kogoś
28.11.2020Proszę o rozstrzygnięcie dylematu poprawnościowego dotyczącego zdania Pozostała część delegacji popierała kogo innego. Czy formy kogo innego i kogoś innego mogą być używane wymiennie?
-
Kamila w wołaczu
27.11.2020Szanowni Państwo,
czy są ogólne zasady odmiany imion przez przypadki? Przykładowo - wołacz imienia Kamila to Kamilo czy Kamilu?
Z wyrazami szacunku,
Kamila
-
\N21.11.2020
POWINIENEŚ TO JAKI TO CZAS?
-
biblijna Rama
19.11.2020Szanowni Państwo,
czy nazwę miejscowości biblijnej Rama powinno się odmieniać?
Łączę wyrazy szacunku
R.L.