nazwy konkursów

 
nazwy konkursów
22.01.2007
Czy poprawnie zapisałem nazwy konkursów? Uczestniczono w: Konkursie na Najpiękniejszą Postać z Bajki, Konkursie ze Znajomości Patrona Naszej Szkoły, Gminnym Konkursie Plastycznym „O Wielki Pędzel”, Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Bezpieczna Szkoła z PZU”, Akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”, Szkolnym Konkursie Tańca „Mix”, przygotowano Program Uroczystości Pasowania Pierwszoklasistów.
Serdecznie dziękuję za fachową odpowiedź.
O formie nazwy własnej decyduje jej twórca i/lub dysponent. Jeśli ktoś z nich postanowił, że ogłoszony przez niego konkurs na najpiękniejszą postać z bajki ma nosić nazwę Konkurs na Najpiękniejszą Postać z Bajki, będzie to odtąd jednostkowa nazwa tej imprezy.
Część nazw przedstawionych w pytaniu składa się z dwu elementów: 1) wyrazu lub wyrażenia opisującego charakter imprezy (np. gminny konkurs plastyczny, akcja), które zapiszemy wielkimi literami, jeśli są składnikiem nazwy własnej, oraz 2) elementu wyróżniającego (np. O Wielki Pędzel, Cała Polska Czyta Dzieciom), który należy zapisywać, jak podano. Drugi składnik nazwy można wyróżnić cudzysłowem.
Wniosek: nazwy zapisał Pan poprawnie, jednak ich pierwszy składnik – jako złożony z wyrazów pospolitych – może też być zapisywany od małych liter, tak jak to zrobiłem w pierwszym akapicie tej porady. Możemy tak postąpić, np. gdy nie znamy właściwej formy nazwy.
Podobne problemy omawialiśmy w poradni już wielokrotnie, proszę więc o przeszukanie archiwum.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2017

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2017.
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Jeśli chcesz otrzymać bezpłatny e-book, potwierdź także poniższe zgody marketingowe.

Świat w przysłowiach

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2017” i odbierz darmowy e-book!