pisownia

 

Tu dowiesz się wszystkiego o pisowni. Poznasz odpowiedzi ekspertów na pytania: czy dane słowo pisze się dużą czy małą literą; jak zapisać nie z innym słowem: razem czy osobno; jaka jest pisownia skrótów; jak zapisać nazwy stanowisk, nazw własnych, tytułów; kiedy stosować zapis łączny, kiedy rozdzielny, a kiedy z łącznikiem; jak dzielić wyrazy na granicy wierszy.

 • Zapis cząstki super

  16.04.2021

  Jak się pisze i dlaczego? Super trudne czy super trudne

 • Piszemy o oddziale

  12.04.2021

  Szanowni Państwo!

  Od jakiej litery zapisać oddział regionalny jakiegoś stowarzyszenia? Np. Stowarzyszenie XY, oddział mazowiecki? Czy ten zapis jest poprawny?


 • Pisownia zwrotów grzecznościowych w transkrypcji nagrań audio i audio-wideo

  10.04.2021

  Zastanawia mnie kwestia pisowni zwrotów grzecznościowych w transkrypcjach nagrań oraz napisach w nagraniach, np. podcastów, wywiadów, videoblogów na portalach społecznościowych. W tekstach pisanych, jak e-mail, list zwroty grzecznościowe piszemy wielką literą, a jak jest w przypadku napisów do nagrań? Czy w takich rozmowach, dialogach, monologach nagranych i publikowanych w sieci jest podobne, czy zgoła odmiennie?

 • Skrót od sztabowy

  6.04.2021

  Szanowni Państwo,

  bardzo proszę o rozstrzygnięcie kwestii pisowni skrótów stopni wojskowych w których występuje słowo "sztabowy" (np. starszy chorąży sztabowy).

  Piszemy st. chor. szt. czy st. chor. sztab. ?

 • Cudzysłów w nazwach jednostek wojskowych

  5.04.2021

  Czy przy nazwach jednostek wojskowych, organizacji, np I Korpus Polski,

  2 Dywizja Piechoty, Polski Komitet Wojenny ...,

  stawia się cudzysłów?

 • Kroatanie, Kaddo i Kajusowie

  4.04.2021

  Szanowni Państwo,

  chodzi o pisownię ludu indiańskiego "Croatan", czyli tubyców, z którymi mieli do czynienia pierwsi angielscy kolonisci w XVI w. (osada Roanoke w dzisiejszej Karolinie Północnej). Jak powinno wyglądać spolszczenie? Croatanie czy Kroatanie? Jesli wybrac wersję z "K", nalezałoby wtedy to samo zastowowac chyba do innych grup indianskich (Kaddo zamiast Caddo, Kajuse/Kajusowie zamiast Cayuse etc)...

 • Pisownia słowa superfoods

  1.04.2021

  Jak się pisze i dlaczego? Superfoods czy superfoods

 • Nazwy sposobów cięcia mięsa

  30.03.2021

  Szanowni Państwo, jakimi literami – wielkimi czy małymi – powinny być zapisane w książce kulinarnej nazwy sposobów cięcia mięsa wołowego: Filet Mignon, New York, Rib-Eye, T-Bone, Onglet, Rump, Bavette itd.? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź

 • Zapis rzeczowników odliczebnikowych

  29.03.2021

  Szanowni Państwo,


  Proszę o rozstrzygnięcie. Co prawda zasady zapisu liczb w tekstach niebeletrystycznych pozwalają stosować zapis cyfrowy wszystkich liczb, ale czy stosowanie go do liczebników porządkowych nie będzie nadużyciem i czy osobliwy zapis „nasza sympatyczna 3” zamiast „nasza sympatyczna trójka” (w artykule http:news.blizzard.com/pl-pl/blizzard/23609765/the-lost-vikings-co-trzy-glowy-to-nie-jedna) można uznać za błędny z punktu widzenia czytelności tekstu?


  Z poważaniem,

  Adrian Wajer

 • Nazwy mieszkańców obwodów Federacji Rosyjskiej

  28.03.2021

  Dzień dobry,

  W Poradni Językowej przeczytałem, że nie tworzy się nazw mieszkańców województw.

  Zastanawiam się czy można tworzyć nazwy mieszkańców rosyjskich obwodów, np. mieszkaniec obwodu kaliningradzkiego - Kaliningradczyk; mieszkaniec obwodu leningradzkiego - Leningradczyk?

  Jeśli można tworzyć nazwy mieszkańców obwodów, czy powinno zapisywać się je wielką czy małą literą (pomijając mieszkańców miast, od których obwody uzyskały nazwy)?

  Dziękuję za pomoc.

  Pozdrawiam,

  Kazimierz Popławski

 • Niebezzasadnie 

  28.03.2021

  Który zapis jest poprawny: niebezzasadnie czy nie bezzasadnie?

 • Akademia pana Kleksa

  25.03.2021

  Dzień dobry,

  proszę o pomoc w rozstrzygnięciu wątpliwości dotyczącej pisowni rzeczownika pan w tytule popularnej lektury „Akademia pana Kleksa”. Sądziłam, że nie ma potrzeby pisania wielką literą rzeczownika pospolitego pan. Zarzucono mi, że trzeba napisać wielką literą wszystkie wyrazy, ponieważ jest to nazwa instytucji. Moje wydanie książki nie pomaga mi w pokazaniu czarno na białym, jak powinno być, ponieważ cały tytuł wydrukowano wersalikami.


  Pozdrawiam

  Hanna Jabłońska

 • katolicko-prawosławny

  25.03.2021

  Szanowni Państwo,

  czy zapis "katolicko-prawosławny" (z dywizem) będzie różnił się znaczeniowo od zapisu "katolicko–prawosławny" (z półpauzą)?


  Będę wdzięczny za odpowiedź.

  Z poważaniem

  Czytelnik Poradni

 • Supertrudny

  23.03.2021

  Jak piszemy i dlaczego?

  Super trudne czy super trudne

 • Przedrostek bio-

  23.03.2021

  Szanowni Państwo,

  potrzebuję porady w sprawie BIO. Wiem, że to przedrostek i powinno się pisać łącznie z następującym po nim wyrazem. Przygotowuję teksty na opakowania kosmetyków. Większość z nich jest teraz bio (i jeszcze do tego organiczna).

  Osiwiałam już od codziennych zmagań z tym przedrostkiem. Bio pisane łącznie nie wygląda atrakcyjnie graficznie.

  Czy jest jakieś odstępstwo od tej reguły? Jeśli nie, to jak piszemy biowyciąg z kwiatu lotosu czy wyciąg z biokwiatu lotosu? bioczerwony tulipan?


  Pozdrawiam,

  Agata Rucińska

 • Jakkolwiekbym czy jakkolwiek bym?

  19.03.2021

  Dzień dobry.


  Chciałbym zapytać: czy w poniższym zdaniu cząstkę bym należy połączyć ze słowem jakkolwiek, czy może zapisać oddzielnie?


  Wiar moich przestrzenie, jakkolwiek bym przed nimi się próbował skrywać, przejrzą i znów obleką.


  Z góry dziękuję za odpowiedź.


  Z poważaniem


  Piotr

 • rondo Śródka

  17.03.2021

  W Poznaniu mamy Rondo Śródka – https://pl.wikipedia.org/wiki/Rondo_%C5%9Ar%C3%B3dka. Proszę o informację, jak powinno się odmieniać jego nazwę. Ostatnio, podczas rozmowy z kolegą, nie byłem pewien, czy powinienem powiedzieć, że jadę z "Ronda Śródka" czy może "Ronda Śródki" (a może poprawna forma brzmi jeszcze inaczej). Poza tym czy słowo "rondo" powinno być pisane wielką literą? Bo z jednej strony jest to określenie rodzaju skrzyżowania, ale z drugiej można przyjąć, że stanowi ono część nazwy.

 • Barbie i Ken

  17.03.2021

  Czy nazwy słynnych lalek, Ken i Barbie, należy pisać dużą literą? To nazwa handlowa produktu, a zarazem typ.

  Chodzi mi o zdania w stylu: Z nażelowaną fryzurą i sztuczną opalenizną chłopak przypominał Kena/kena. Miała pięć barbie/Barbie.

  Pozdrawiam

  D.

 • Mini playback show

  16.03.2021

  Szanowni Państwo,

  nurtuje minie kwestia zapisu miniplayback show. Czy mini zapisać łącznie? Wg słownika tak tę cząstkę zapisujemy, ale w artykułach dotyczących tego typu konkursów pisownia wygląda: mini playback show.


  Z góry dziękuję za odpowiedź

  E. Matus

 • Kobietorok

  8.03.2021

  Dzień dobry

  Moje pytanie dotyczy zapisu kobietolat czy kobieto-lat w kontekście medycznym i statystycznym (chodzi o stosowanie różnych form antykoncepcji w określonym czasie). Dziękuję.

  KF

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego