pisownia

Tu dowiesz się wszystkiego o pisowni. Poznasz odpowiedzi ekspertów na pytania: czy dane słowo pisze się dużą czy małą literą; jak zapisać nie z innym słowem: razem czy osobno; jaka jest pisownia skrótów; jak zapisać nazwy stanowisk, nazw własnych, tytułów; kiedy stosować zapis łączny, kiedy rozdzielny, a kiedy z łącznikiem; jak dzielić wyrazy na granicy wierszy.

 • Strzelba cieszynka

  1.07.2022
  1.07.2022

  Szanowni państwo,

  moje wątpliwości budzi pisownia nazwy strzelby kołowej z XVI w., o specyficznych cechach. Czy jest to "Cieszynka" czy "cieszynka"?

  Dziękuję za odpowiedź.

 • Pisownia przymiotników dzierżawczych i jakościowych

  25.06.2022
  25.06.2022

  Dzień dobry. Często mam problem z określeniem, kiedy przymiotnik dzierżawczy piszemy z wielkiej, a kiedy z małej litery, np. dialektyka Heglowska czy heglowska, metafizyka Leibnitzjańska czy leibnitzjańska? Bardzo proszę o odpowiedź i krótkie uzasadnienie. Pozdrawiam, Hanka.

 • Ruda Śląska-Chebzie

  25.06.2022
  25.06.2022

  Dzień dobry,


  wiem, że jest już mnóstwo pytań w poradni odnośnie do zapisu nazw miast i dzielnic, ale jaki jest właściwy, gdy nazwa miasta jest złożona z dwóch słów niepołączonych dywizem, jak np. Ruda Śląska Chebzie?


  Pozdrawiam

  Agnieszka

 • Pauza i półpauza

  24.06.2022
  24.06.2022

  Szanowni Państwo,

  na pewnym blogu poprawnościowym autor explicite nazwał półpauzę i pauzę znakami interpunkcyjnymi (cytuję: „półpauza lub pauza (inaczej myślnik) to znak interpunkcyjny”). Czy to utożsamienie jest naukowo poprawne?

  Źródłem moich wątpliwości są słowniki (w tym NSIJP J. Podrackiego i SJP PWN). Znakiem interpunkcyjnym nazywają one myślnik, natomiast pauza i półpauza są znakami typograficznymi (ściślej glifami), którymi można w druku (i tylko w druku) oddać np. myślnik.

 • Dzogczen Ponlob Rinpocze

  23.06.2022
  23.06.2022

  Jak zapisać po polsku i odmieniać imię i nazwisko buddyjskiego nauczyciela, którego anglofoni nazywają Dzogchen Ponlop Rinpoche?

  Będę wdzięczna za poprawną transkrypcję i odmianę przez przypadki.

  Pozdrawiam

  D.

 • Wójt czy pan?

  17.06.2022
  17.06.2022

  Szanowni Państwo,

  w lokalnym biuletynie informacyjnym bardzo często zamieszczane są artykuły, w których wymienia się np. Wójta Gminy Pana XY, Starostę Powiatu Pana XY, Kuratora Oświaty Panią XY.

  Czy należy umieszczać słowo Pan/Pani między stanowiskiem a imieniem i nazwiskiem? Dodam również, że artykuły mają najczęściej charakter informacji urzędowych. Jeśli więc pojawiają się nich słowa „Pan/Pani”, to czy nie powinny być pisane małą literą?


  Z wyrazami szacunku


  Weronika Pylak

 • Ukośnik

  10.06.2022
  10.06.2022

  Czy w wyrażeniu "zakładana oglądalność 500-2000 obejrzeń / rok" należy robić spacje pomiędzy słowami "obejrzeń" i "rok" czy może nie i zapis powinien wyglądać tak: "obejrzeń/rok"

 • Oznaczanie w piśmie wydłużenia czasu artykulacji głoski

  1.06.2022
  1.06.2022

  Szanowna Poradnio,

  zwracam się do Państwa z pytaniem o zapis przedłużeń dwuznaków. Mam na myśli zapis na przykład wykrzyknienia "Ach", ale w dłuższej formie - powinno się wtedy powielić cały dwuznak - "Achchchch" - czy może jednak wystarczy tylko ostatnią literę - "Achhhh". W ten sam sposób, jeśli chciałbym zapisać onomatopeję szumu, to powinienem napisać "szszszsz" czy może wystarczy tylko "szzzzz"?


  Z wyrazami szacunku

  Czytelnik

 • Specjalne nazwy produktów, usług, akcji, programów

  26.05.2022
  26.05.2022

  Dzień dobry,

  pracuję jako korektor i zastanawiam się nad zdaniem: "Dołącz do Sieci Talentów, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i ofertami pracy".


  Czy można czymś uzasadnić podaną pisownię? (Sieć Talentów a nie np. Sieć talentów lub nawet sieć talentów)


  Sieć talentów nie jest typem oprogramowania, ale jest nazwą inicjatywy/programu w ramach jakiejś firmy. Sam stosowałbym pisownię "Sieć talentów", ale nie mogę znaleźć oparcia w słowniku.


  Dziękuję za pomoc!

 • aleja Powstańców Wlkp.

  26.05.2022
  26.05.2022

  W moim mieście znajduje się aleja Powstańców Wielkopolskich. Na większości tablic z nazwami tej alei jest ona jednak pisana "Aleja Powstańców Wlkp.". Czy taki skrót słowa "Wielkopolskich" jest poprawny czy w tym przypadku nie powinno się go stosować? Będąc przy nazwach ulic trafiłem raz na tablice z nazwą alei pisaną "Ulica Aleja Powstańców..." Z mojej wiedzy wynika, że ulica to ulica a aleja to aleja, czy tak faktycznie jest czy taki zapis jest poprawny?

 • Factcheckingowy

  25.05.2022
  25.05.2022

  Dzień dobry, która z form jest poprawna: portal fact checkingowy czy pisane łącznie factcheckingowy? A może z myślnikiem? A jaka jest prawidłowa forma słowa fact checking? Uprzejmie proszę o odpowiedz.

 • Nawygłupiać się 

  24.05.2022
  24.05.2022

  Witam,


  mam pytanie czy poprawnie pisownia słowa "Nawygłupialiśmy się" czy " Na wygłupialiśmy się". Mi osobiście zdaje się, że poprawną formą jest napisanie tego oddzielnie.

  Z góry dziękuję za odpowiedź!

 • Pisownia nazw odmian roślin uprawnych

  18.05.2022
  18.05.2022

  Będę wdzięczna za odpowiedź na pytanie, jaka jest poprawna pisownia odmian owoców: truskawka Rumba, czy truskawka rumba, czy truskawka "Rumba", czy też truskawka "rumba"? Odmian truskawek jest mnóstwo; ciekawie też przedstawia się na przykład odmiana Albion...


  Pozdrawiam serdecznie

  Justyna W.

 • Chińskie nazwy osobowe

  17.05.2022
  31.10.2021

  Szanowni Państwo,

  czy przydomki /imiona chińskich myślicieli – Laozi i Zhu Xi powinny być odmieniane? Spotkałam się z pisownią „u Laozi'ego” czy „w tekstach Zhu Xima”. Mam spore wątpliwości, co do słuszności użycia apostrofu w pierwszym przypadku, o dodawaniu końcówek fleksyjnych do „Xi” nie wspominając (M. Xi, D. Xia C. Xiowi (?)). Wiem, że pytania dotyczące odmiany chińskich imion i nazwisk były już przedmiotem analiz w Poradni Językowej PWN, będę jednak wdzięczna za Państwa pomoc.

 • karabin MG 42

  16.05.2022
  16.05.2022

  Dzień dobry!

  Który zapis jest poprawny: karabin MG-42 czy karabin MG 42?

 • Ekorady

  13.05.2022
  13.05.2022

  Dzień dobry.


  Jak prawidłowo należy napisać słowo (słowa) ekorady (eko rady, eko-rady, ekorady) i czy pisownia łączna jest prawidłowa.


  Pozdrawiam


  Maciej Liziniewicz

 • Dzielimy nazwisko Beethoven

  8.05.2022
  8.05.2022

  Dzień dobry,

  mam pytanie o prawidłowy podział nazwiska Beethoven w tekście polskim.

  Czy będzie to: Bee-tho-ven,

  czy: Beet-ho-ven?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Nazwy bohaterów literackich

  7.05.2022
  7.05.2022

  Szanowni Państwo!

  Od lat sprawia mi kłopot zapis nazw bohaterów "Opowieści wigilijnej" Charlesa Dickensa. Chodzi o duchy. Czy powinno się zapisywać ich nazwy wielkimi literami, gdyż są to nazwy własne? Np. Duch Przeszłych Wigilii. A może małymi literami, czyli duch teraźniejszych świąt Bożego Narodzenia? W różnych wydaniach książki pojawiają się różne zapisy ortograficzne. Rozumiem różnice w tłumaczeniach nazw, ale ortograficzny zapis nie jest jednolity.

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  M.Z.

 • w tę i we w tę

  7.05.2022
  7.05.2022

  Szanowni Państwo,

  interesuje mnie zbitka leksemów "we w" w wyrażeniu "w tę i we w tę". Czy znane są inne zastosowania tej zbitki? Co ona oznacza, skoro (wydaje się) wystarczy jeden z przyimków dla tego samego sensu? W gwarze wielkopolskiej istnieje samodzielny (jak mi się zdaje powinien być pisany łącznie) leksem wew (- Przyńdź wew czwartek. - Wew tyn, czy wew przyszły?). Czy wzorując się na tym, nie należałoby pisać "W tę i wew tę", jako reminiscencję staropolszczyzny?

 • Małe czy wielkie litery

  28.04.2022
  28.04.2022

  Szanowni Państwo,

  Chciałbym zapytać o pisownię od wielkiej/małej litery:


  - pełnych nazw konkretnych jednostek terytorialnych stowarzyszenia:

  np. Region Śląski (region śląski?) Stowarzyszenia "Muchomorki"

  np. Koło Lokalne (koło lokalne?) Stowarzyszenia "Muchomorki" w Katowicach


  - pełnych nazwy konkretnych organów stowarzyszenia:

  np. Walne Zebranie Członków (walne zebranie członków?) Koła Lokalnego (koła lokalnego?) Stowarzyszenia "Muchomorki" w Katowicach


  Dziękuję za odpowiedź.

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego