pisownia

 

Tu dowiesz się wszystkiego o pisowni. Poznasz odpowiedzi ekspertów na pytania: czy dane słowo pisze się dużą czy małą literą; jak zapisać nie z innym słowem: razem czy osobno; jaka jest pisownia skrótów; jak zapisać nazwy stanowisk, nazw własnych, tytułów; kiedy stosować zapis łączny, kiedy rozdzielny, a kiedy z łącznikiem; jak dzielić wyrazy na granicy wierszy.

 • Pisownia nazwy wykładu

  23.10.2021

  czy nazwa wykładu, np. "Kombinatoryka na słowach" powinien być pisany dużą literą? jako nazwa własna?

  Dziękuję i pozdrawiam

  Wit Foryś

  prof. ndzw.

 • absolut

  21.10.2021

  kiedy "absolut" piszemy z wielkiej litery?

 • Słowackie nazwy jednostek administracyjnych

  21.10.2021

  Szanowni Państwo,

  na Słowacji jednostką administracyjną, odpowiadającą naszym województwom, są kraje, na przykład kraj żyliński albo kraj preszowski. Czy powinniśmy je pisać, analogicznie do naszych województw, małą literą? Czy "kraj" napisać dużą?

  Pozdrawiam

 • gałganek aliny

  20.10.2021

  Dzień dobry, będę wdzięczna za roztrzygnięcie dylematu związanego z pisownią pewnej autorskiej receptury pomocnej przy przeziębieniach. Jej nazwa własna brzmi: Gałganek Aliny - tak przynajmniej zapisują to zwykle internauci. No i tu pojawia się problem, gdyż owa "alina" nie jest imieniem żeńskim, a nazwą substancji chemicznej (składowej czosnku) odpowiedzialnej za charakterystyczny zapach tej rośliny. Jak więc należy zapisać: Gałganek Aliny, Gałganek aliny czy może gałganek aliny?

 • Pisownia wyrazów złożonych z członem robo-

  20.10.2021

  Dzień dobry, czy zautomatyzowane doradztwo powinno być zapisywane z dywizem (robo-doradztwo), czy bez (robodoradztwo)?

  Pozdrawiam

 • Nazwy urzędów jednoosobowych

  19.10.2021

  Szanowni Państwo!

  W moim przedsiębiorstwie podległym marszałkowi województwa xxx przygotowujemy jubileuszową publikację, do której kurtuazyjne słowo wystosował właśnie marszałek. Marszałek kończy podpisem:

  Imię Nazwisko

  Marszałek

  Województwa Wszystkodużymiliterami

  Jak, Państwa zdaniem, powinien wyglądać podpis marszałka? Gdyby się zgodzić na „marszałka” małą literą, to czy nazwę województwa też trzeba by małą?

  Serdecznie pozdrawiam

  Zofia Łoś

 • Pełnomocnik, strona – wielką czy małą literą?

  18.10.2021

  Witam,

  w sytuacji gdy organ prowadzi czynności wobec strony reprezentowanej przez pełnomocnika będącego kobietą, czy podmiot, tj. pełnomocnik/strona piszemy wielką literą?


  dziękuję za odpowiedź

  Katarzyna S.

 • feature

  15.10.2021

  Dzień dobry,


  jak odmienić po polsku angielski rzeczownik "feature": "feature'm", "feature'em" , czy "featurem"?


  Zasada głosi, że przy polskiej odmianie angielskiego słowa, dodajemy apostrof, jeśli ostatnia litera jest niema. Co, jeśli przy odmianie ta litera przestaje taką być? Czy wówczas możemy uniknąć apostrofu? Czy, jednak powinniśmy go dodać lub dodać i zdublować literę "e"?


  Najprostszym byłoby użycie wyrazu "funkcja", ale chodzi o hipotetyczną sytuację, gdy nie jest to możliwe.

 • Metaforyczne użycie nazwisk

  13.10.2021

  Szanowni Państwo,

  Jak pisać wielkie nazwiska użyte w funkcji pospolitej? Np.: To istny geniusz, Kopernik naszych czasów! A w szczególności w liczbie mnogiej, jak w zdaniu: ci dwaj uczeni są Banachami i Hirszfeldami naszych czasów?

  Hanna Bartoszewicz

 • Szacunek do samego siebie

  12.10.2021

  Szanowni Państwo,

  zwracam się z prośbą o wyjaśnienie stosowania zapisu zaimków mój, nasz małą literą. Mnie wydaje się to oczywiste, że jedyny poprawny zapis jest małą literą, natomiast mój kolega z pracy uważa, że poprawna pisownia jest dużą literą i świadczy o szacunku do samego siebie. Proszę o rozwianie jego wątpliwości.


  Z wyrazami szacunku

  Barbara Matusiak

 • Nazwy obcych potraw w polszczyźnie

  7.10.2021

  Jak spolszczyć nazwy bliskowschodnich potraw, które (za Anglikami) na polskich blogach nazywane są labneh, halloumi i tzatziki?

  Dziękuję!

  D.

 • w, a nie v

  7.10.2021

  Dzień dobry.

  Dlaczego w języku polskim do zapisu głoski [v] używamy litery "w" zamiast "v" - tak jak jest to w wielu językach, nawet słowiańskich?

 • Religie abrahamowe lub abrahamiczne

  6.10.2021

  Szanowni Państwo, czy religie "Abrahamowe" napiszemy wielką literą, czy małą? W Internecie można znaleźć zarówno "abrahamowe" jak i "Abrahamowe ...

  Z góry dziękuję za odpowiedź

 • Piszemy o zespole Aspergera

  5.10.2021

  Dzień dobry, czy całą nazwę zaburzenia   Zespół Aspergera, piszemy dużą czy małą literą?


  Z poważaniem

  Patrycja

 • Tym razem o januszach biznesu

  5.10.2021

  Szanowni Państwo,

  Zastanawia mnie pisownia słów takich jak Janusz/janusz, Grażyna/grażyna w znaczeniu np. janusz(Janusz?) biznesu. Mała czy duża litera?

  Z pozdrowieniami

  Czytelniczka

 • Ochryda

  4.10.2021

  Dzień dobry!


  Dlaczego macedońskie miasto Ohrid ma polski odpowiednik - Ochryda? Skąd zamiana "h" na "ch"? Będę wdzięczna za wyjaśnienie.


  Z poważaniem

  Agnieszka

 • Zapis dialogów, cytatów w dialogach i wymian dialogowych na czatach

  3.10.2021

  Dzień dobry, mam pytanie, jak zapisywać w tekście poszczególne wypowiedzi (w cudzysłowie czy od pauz, wszystkie tak samo czy różnie?): 1) wypowiedzi w czasie teraźniejszym (np. - A jak ona wygląda - zapytałam); 2) rozmowy zapisane w czasie przeszłym (- Musisz mnie odwiedzić - mówił. - Ale tato, wiesz, że nie mogę - odpowiadałem; lub: Ojciec powtarzał mi: - Weź się lepiej do roboty!), 3) fragmenty korespondencji z internetowych czatów (np. - Jesteś tam? - pytałem jej. - Jestem - odpowiadała).

 • Dywiz w nazwach miejscowych oraz w nazwach przystanków

  3.10.2021

  Szanowni Językoznawcy,

  co rządzi użyciem lub nieużyciem łącznika w nazwach miejscowych niektórych osiedli lub przystanków? Czym różnią się nazwy osiedli w Warszawie, takie jak Marymont-Potok, Marymont-Ruda od np. nazwy Bemowo Lotnisko (bez łącznika)? Czy stosowanie łącznika w nazwach przystanków typu: Podleśna-IMiGW, Łomianki-Szkoła, Nowy Świat-Uniwersytet, Wola-Ratusz jest poprawne? W jakim zakresie używa się w tych przypadkach norm dot. nazw miejscowości?

  Z poważaniem i pozdrowieniami

  J.J.

 • dzieci ofiary

  3.10.2021

  Dzień dobry,

  jak należy pisać o dzieciach będących ofiarami przemocy? Dzieci-ofiary przemocy, dzieci – ofiary przemocy czy może jeszcze inaczej?

 • Blik

  2.10.2021

  Dzień dobry,

  która forma jest poprawna: płatność BLIK-iem czy płatność BLIKIEM?


  Z wyrazami szacunku

  Agnieszka

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!