słuchać

Czy wyrażenie „Słucham panią” w zwrocie do kogoś jest niepoprawne? „Słucham pani” brzmi sztucznie i nienaturalnie („Słucham pani wierszy” brzmi naturalnie,ale samo „Słucham pani” w zwrocie do konkretnej osoby już nie).
Słuchać w zasadzie łączy się z dopełniaczem: słuchać radia, słuchać muzyki, słuchać Beatlesów, a także w innym znaczeniu: słuchać rodziców (tzn. robić, co każą), słuchać rozkazów. Jedynie dla okazania gotowości słuchania kogoś łączymy słuchać z biernikiem, np. „Słucham panią, czym mogę służyć?”.
„Słucham pani” zależnie od kontekstu może znaczyć jedno z dwojga: 'słucham pani głosu' lub 'jestem pani posłuszny', por. „Dzieci w przedszkolu muszą słuchać pani”.
Mirosław Bańko, PWN