Znajdziesz tu różnorodne informacje o budowie zdania, o wymaganiach jego składników, o szyku wyrazów w zdaniu, o właściwych formach orzeczenia i jego miejscu w zdaniu, o skrótach składniowych, o zapożyczonych konstrukcjach.
składnia
-
Uzgadnianie formy orzeczenia
18.01.2021Dzień dobry,
Jaka forma w poniższych przypadkach jest poprawna: większość stwierdza, że dostali/ła pieniądze; wielu z nich myślało, że byli tam sami/było tam samych.
Pozdrawiam
-
Ile samochodzików zostało?
11.01.2021Czy na pytanie Ile samochodzików zostało na półce? dopuszczalna jest odpowiedz: Na półce zostało 2 samochodziki.
Proszę o odpowiedź.
-
Gdzie może być nas słychać?
8.01.2021Czy zwrot słychać cię do sąsiada jest poprawny?
-
Z czym łączą się debile?
6.01.2021Jaka jest poprawna pisownia: Gorsze debile to te, którzy doczepiają się do pisowni czy Gorsze debile to ci, którzy doczepiają się do pisowni? Chodzi mi o poprawną pisownię te czy ci. Osobiście jestem za opcją ci.
-
Dopóty..., dopóki...
3.01.2021Dzień dobry,
Chciałabym zapytać, czy poprawne jest zdanie z użyciem dopóty i dopóki, o takim szyku: Dopóty, dopóki nie przestanie padać, nie wyjdę z domu.
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie
Czytelniczka
-
na Jaśkowej Dolinie
2.01.2021Szanowni Państwo,
Jak mówić o gdańskiej ulicy Jaśkowa Dolina: mieszkał na Jaśkowej Dolinie (bo na ulicy) czy w Jaśkowej Dolinie (bo w dolinie)?
Dziękuję!
-
Zapaść w pamięć, ale zapisać się w pamięci
1.01.2021Szanowna Redakcjo.
Jestem w zupełności przekonany, że Państwa udzielona odpowiedź na długo zapadnie mi w pamięć / w pamięci .
Która z powyższych odmian pamięci jest prawidłowa, gdyż w korpusie spotykam się z obiema wersjami.
Z wyrazami szacunku.
Maciej
-
Przechodniość oświadczać i oświadczyć
1.01.2021Czy czasownik oświadczyć jest przechodni? Wikipedia podaje go na liście czasowników przechodnich, ale trudno znaleźć zdanie, w którym miałby on dopełnienie bliższe albo ewentualnie użyć go w stronie biernej.
W rozmaitych korpusach najczęściej pojawia się składnia oświadczył, że. A zatem jak jest z przechodniością tego czasownika?
-
Liczymy garście
31.12.2020Szanowni Profesorze,
uczę się polskiego i niedawno zobaczyłem słowo garść wraz z różnymi liczebnikami. I chciałbym zapytać dlaczego dwie garście, natomiast pięć garści?
Z wyrazami szacunku
Denys Fiks
-
niż ten, który
29.12.2020„Klimat grenlandzko-skandynawskiej części północnej Pangei był o wiele cieplejszy niż ten, który dzisiaj panuje na Grenlandii czy w Szwecji” – nie jest dla mnie jasne, czemu od kilkunastu lat (pod ewidentnym wpływem języka angielskiego, w którym istnieje bliźniacza konstrukcja, wymuszona znacznie mniejszą swobodą kształtowania szyku wyrazów w zdaniu niż w języku polskim) stosuje się w takich sytuacjach dodatkowe słowa „ten, który”, zamiast po prostu napisać „był o wiele cieplejszy niż panujący d
-
Składnia wielu
28.12.2020Wielu z nich zaznaczało, że to zrobili czy: to zrobiło?
-
To było chyba w 2012 roku, kiedy rodzice...
28.12.2020To było chyba w 2012 r., kiedy rodzice obsadzili winoroślą pół hektara – przeczytałam w gazecie. Czy nie prościej, krócej, logiczniej i bardziej po polsku byłoby napisać: Bodaj w 2012 roku rodzice obsadzili winoroślą pół hektara czy Rodzice obsadzili winoroślą pół hektara chyba w 2012 roku, miast kalkować język angielski?
-
Żwirki - na Żwirkach?
24.12.2020Dzień dobry,
chciałam zapytać, jak można opisać zjawisko językowe, które występuje w zwyczajowej odmianie nazw typu: rondo Antoniego Matecznego – (jadę) na Mateczne, (coś jest) na Matecznym; kładka Ojca Bernatka – (spotkajmy się) na Bernatce. Albo dlaczego wyrazy w takiej potocznej odmianie często przybierają liczbę mnogą: akademik przy Żwirki i Wigury – na Żwirkach.
Z pozdrowieniami,
Karolina
-
Profil kompetencji czy profil kompetencyjny?
23.12.2020Dzień dobry, która forma jest poprawna profil kompetencji czy profil kompetencyjny?
Z góry dziękuję
-
Czyli
23.12.2020Dzień dobry,
zastanawia mnie dokładne znaczenie słowa czyli. Przykładowo w zdaniu Zbrodniarze wojenni, czyli Stalin, Hitler... słowo czyli oznacza sprecyzowanie o których zbrodniarzy konkretnie nam chodzi, ograniczamy się w dalszej wypowiedzi do dwóch wymienionych, czy jednak należy to traktować tylko i wyłącznie jak wymienienie przykładów i w dalszej części nadal mamy na myśli ogół zbrodniarzy?
Z poważaniem,
Piotr Nowaczewski
-
Tytuł dokumentu
20.12.2020Proszę o wyjaśnienie, czy poprawnie stylistycznie jest zdanie: Decyzja Prezydenta Miasta Abrakadabra nr 777 z dnia 01.12.2020 roku.
Mam wątpliwości, gdyż w moim odczuciu nr 777 odnosi się bardziej do Prezydenta Miasta niż do Decyzji. Czy mam rację, że albo powinny być dwa przecinki: Decyzja, Prezydenta Miasta Abrakadabra, nr 777 z dnia 01.12.2020 roku, albo treść powinna być rozbudowana Decyzja nr 777 z dnia 01.12.2020 roku, wydana przez Prezydenta Miasta Abrakadabra.
-
Zapomnieć
19.12.2020Dzień dobry,
czy w zdaniu Jeśli zapomnisz numer PIN słowo numer powinno być w dopełniaczu czy bierniku?
Pozdrawiam
Agnieszka
-
Zaproszony to nie rzeczownik
18.12.2020Szanowni Państwo,
czy sformułowanie twoi zaproszeni jest poprawne w języku polskim, czy raczej powinno się mówić osoby zaproszone przez ciebie?
Dziękuję i serdecznie pozdrawiam.
-
Liczymy Orły
16.12.2020Polskie Nagrody Filmowe (rodzimy odpowiednik Oscarów) powszechnie znane są jako Orły. Przyznaje się Orły, nominuje się do Orłów, wyjeżdża się z Orłami. Co jednak zrobić, kiedy trzeba powiedzieć, że film dostał np. dwie takie nagrody? Czytam, że Biografia Mieczysława Kosza została nagrodzona dwoma Orłami – to byłoby logiczne, gdyby nagrodą był Orzeł, prawda? A więc... dwoma parami Orłów? Tylko że brzmi to niezbyt zręcznie.
-
gmina miasto Wrocław
12.12.2020Piszę w sprawie odmiany nazwy jednostki samorządu terytorialnego. Czy jak formułuje się gminę jako uczestnika w danym postępowaniu sądowym, to czy powinno się napisać np. Gmina Miasto Wrocław czy Gmina Miasta Wrocławia? Czy jest to nazwa własna i wobec tego nie odmienia się, nawet w treści pisma?
Pozdrawiam
Kamila