Jastrzębiec

Szanowni Państwo!
Jak prawidłowo odmieniać nazwisko przyszłego patrona szkoły ks. Zdzisława Peszkowskiego herbu Jastrzębiec? Czy należy mówić/pisać Zdzisławowi Jastrzębcowi (a może Jastrzębcu) Peszkowskiemu, czy Zdzisławowi Jastrzębiec Peszkowskiemu? Czy nazwę herbu użytą „wewnątrz” nazwiska należy odmieniać, czy też nie? Proszę też o podanie prawidłowej odmiany przez przypadki wyrazu Jastrzębiec, bo błędy w nazwisku patrona szkoły to – mówiąc w gwarze uczniowskiej – po prostu obciach.
B. Bury
W nazwiskach złożonych należy odmieniać oba człony (chyba że ze szczególnych powodów są nieodmienne). Jednym z takich powodów jest pochodzenie pierwszego członu: jeśli jest on dawnym herbem lub przydomkiem – możemy go nie odmieniać. W związku z tym za poprawne uznamy zarówno formy Zdzisławowi Jastrzębiec-Peszkowskiemu, jak i Zdzisławowi Jastrzębcowi-Peszkowskiemu. Ważna jest tu konsekwencja, w określonej wypowiedzi należy konsekwentnie używać nazwy z odmienianą lub nie odmienianą pierwszą częścią nazwiska.
Nazwę Jastrzębiec, bez względu na to, czy jest nazwiskiem, czy herbem, odmieniamy następująco: DB. Jastrzębca, C. Jastrzębcowi, N. Jastrzębcem, Ms. Jastrzębcu.
Uwaga na pisownię: między członami nazwiska złożonego należy umieścić łącznik.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski