Jastrzębiec

Jastrzębiec
26.04.2008
26.04.2008
Szanowni Państwo!
Jak prawidłowo odmieniać nazwisko przyszłego patrona szkoły ks. Zdzisława Peszkowskiego herbu Jastrzębiec? Czy należy mówić/pisać Zdzisławowi Jastrzębcowi (a może Jastrzębcu) Peszkowskiemu, czy Zdzisławowi Jastrzębiec Peszkowskiemu? Czy nazwę herbu użytą „wewnątrz” nazwiska należy odmieniać, czy też nie? Proszę też o podanie prawidłowej odmiany przez przypadki wyrazu Jastrzębiec, bo błędy w nazwisku patrona szkoły to – mówiąc w gwarze uczniowskiej – po prostu obciach.
B. Bury
W nazwiskach złożonych należy odmieniać oba człony (chyba że ze szczególnych powodów są nieodmienne). Jednym z takich powodów jest pochodzenie pierwszego członu: jeśli jest on dawnym herbem lub przydomkiem – możemy go nie odmieniać. W związku z tym za poprawne uznamy zarówno formy Zdzisławowi Jastrzębiec-Peszkowskiemu, jak i Zdzisławowi Jastrzębcowi-Peszkowskiemu. Ważna jest tu konsekwencja, w określonej wypowiedzi należy konsekwentnie używać nazwy z odmienianą lub nie odmienianą pierwszą częścią nazwiska.
Nazwę Jastrzębiec, bez względu na to, czy jest nazwiskiem, czy herbem, odmieniamy następująco: DB. Jastrzębca, C. Jastrzębcowi, N. Jastrzębcem, Ms. Jastrzębcu.
Uwaga na pisownię: między członami nazwiska złożonego należy umieścić łącznik.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego