nazwy geograficzne

 
nazwy geograficzne
28.10.2008
Szanowni Państwo!
Proszę o wyjaśnienie, dlaczego pisze się np. Dolina Białki (tatrzańska), ale dolina Dunajca czy dolina Wisły? Na stronach Encyklopedii PWN znalazłam zapisy:
— masyw/Masyw: Szczepankiewicz Stanisław, Peryglacjalny rozwój rzeźby stoków masywu Ślęży; Sulistrowiczki ‘m. w Masywie Ślęży’,
— pasmo/Pasmo: Czantoria ‘szczyt w Paśmie Czantorii, w Beskidzie Śląskim’; Stożek ‘szczyt w paśmie Czantorii’.
Bardzo dziękuję za pomoc, pozdrawiam,
Justyna
W polskich publikacjach z zakresu geografii i turystyki przyjęły się zapisy Dolina Białki, Masyw Ślęży, Pasmo Czantorii. Takie zapisy należy uznać za wzorcowe.
Wyrazy pospolite wchodzące w skład takich i podobnych nazw mogą być czasem zapisywane małymi literami, może się przecież zdarzyć, że nie znamy pełnej formy nazwy. W związku z tym za akceptowalny uznałbym np. zapis dolina Białki (Tatrzańskiej, będącej prawym dopływem Dunajca), bo wyraz dolina występuje w języku potocznym, a więc trudniej zidentyfikować go w funkcji stałego składnika nazwy. Oczywiście gdyby chodziło o inną Białkę (w Polsce mamy siedem rzek o tej nazwie), zapis wielką literą nie miałby sensu. Z kolei masyw i pasmo to w tym kontekście terminy geograficzne, toteż ich zapis małą literą w geograficznych nazwach własnych nie ma uzasadnienia.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski

Zagraj z nami!

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

SŁOWO ROKU 2017

Uniwersytet Warszawski organizuje już po raz siódmy plebiscyt na najważniejsze słowo roku. Będziemy je wybierać wszyscy w głosowaniu internetowym, a niezależnie dokona wyboru ogólnopolska kapituła profesorów językoznawstwa. Ponieważ trudno przypomnieć sobie cały rok, poniżej zamieszczamy listę słów kluczowych kolejnych miesięcy mijającego roku. Można także zgłosić swoją propozycję słów – zgłoś


Które słowo okaże się najważniejsze w Polsce w roku 2017? To Państwo zdecydują.

Jeśli chcesz otrzymać bezpłatny e-book, potwierdź także poniższe zgody marketingowe.

10 najciekawszych obrazów świata

Wyślij

Zagłosuj na SŁOWO ROKU 2017 i odbierz darmowy e-book!