Co robi ustawa?

Szanowny Panie Profesorze, pośród wielu użytecznych i ciekawych odpowiedzi/porad znalazłem jedna z mojej dziedziny, z która trudno mi się zgodzić. Dotyczy ona sformułowania ustawa mówi. Według mnie powinno ono brzmieć: ustawa stanowi.
Z poważaniem Paweł Waszkiewicz
W Narodowym Korpusie Języka Polskiego ciągi ustawa mówi i ustawa stanowi są niemal równoliczne, ale pierwszy występuje tam chyba tylko w sprawozdaniach sejmowych, a drugi w tekstach bardziej zróżnicowanych: w sprawozdaniach, publicystyce i tekstach urzędowych. Ciągi te różnią się więc stylistycznie i pewnie dlatego tylko drugi wydaje się Panu, jako prawnikowi, dopuszczalny. Moim zdaniem oba są akceptowalne, a wybierać należy jeden albo drugi, zależnie od typu wypowiedzi.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski