Czasownik czynnościowy

Czy w zdaniu Nowy pomysł przyszedł mi do głowy, ze względu na znaczenie można mówić, że podmiot jak również czasownik jest czynny, dlatego, że czasownik przyjść oznacza czynność ? Chociaż w rzeczywistości pozajęzykowej pomysł (jak również inne pojęcia abstrakcyjne) nie wykonuje żadnej czynności, inaczej niż np. podmiot w zdaniu Tomek przyszedł.
W cytowanym zdaniu pomysłowi (zjawisku niematerialnemu), nadano cechy istoty żywej (możliwość wykonywania czynności: przyjścia), mamy tu zatem do czynienia z rodzajem metafory – animizacją (inaczej: ożywieniem). Nie mówimy jednak – jeśli chcemy pozostać na gruncie określeń terminologicznych – że podmiot tego rodzaju (animizowany rzeczownik abstrakcyjny) to podmiot czynny.
Jeśli zaś chodzi o to, jak nazwać czasownik oznaczający czynność zmienną w czasie, czyli akcję, to w językoznawstwie stosuje się czasami określenie: czasownik czynnościowy (lecz nie: czynny).
Agata Hącia