Dialekt małopolski

Szanowni Państwo,
mam kilka pytań dotyczących gwary krakowskiej (dialektu małopolskiego).

1) Czy zwrot ubierać kurtkę można przypisać do tejże gwary? Staram się dbać o język polski i myślałem, że to po prostu błąd i należy mówić o zakładaniu kurtki.
2) Czy w innych regionach Polski nie mówi się auto na samochód? Bardzo mnie to zdziwiło.
3) Czy mówienie w stylu czepak zamiast trzepak można usprawiedliwić gwarą? Jak to jest z tą dopuszczalnością gwarową?

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
1) Rzeczywiście, w Krakowie (i okolicach) częściej się ubiera coś (kurtkę, płaszcz, sweter itd.) niż je wkłada czy zakłada. Do niedawna zwrot ten miał wyłącznie charakter gwarowy. Z jakichś jednak powodów „wyciekł” poza Małopolskę i obecnie jest używany także w innych regionach, co nie zyskuje jednak pełnej aprobaty.
2) W Małopolsce auto jest neutralnym synonimem samochodu, w innych regionach – nieco wyszukanym. Inaczej mówiąc – Małopolanin o wiele częściej niż mieszkaniec innego regionu powie, że kupił auto.
3) Uproszczenie grupy spółgłoskowej |tš| do |č| jest charakterystyczne dla gwar – w języku ogólnym całkowicie niepoprawne.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski