Dopełniacz czy biernik?

Bardzo proszę o rozstrzygniecie moich wątpliwości: wniosek o uznanie za zmarłą Janinę Kowalską, czy wniosek o uznanie za zmarłą Janiny Kowalskiej? Jak prawidłowo powinno być odmienione imię i nazwisko w tym wyrażeniu?
Pozdrawiam
Marcin Sołtysiak
Kwestia, którą Pan porusza, nie dotyczy odmiany, lecz składni, czyli związków gramatycznych między wyrazami w zdaniu. Przywołane wyrażenie ma następującą budowę: „wniosek (jaki? o co?) o uznanie (kogo?) Janiny Kowalskiej (za kogo?, za co?) za zmarłą.
Jak widać, imię i nazwisko musi wystąpić tu w dopełniaczu, wymaganym przez rzeczownik uznanie. Poprawna zatem jest forma: wniosek o uznanie za zmarłą Janiny Kowalskiej, a jeszcze lepiej: wniosek o uznanie Janiny Kowalskiej za zmarłą.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski