Dyżur

W definicji PWN dyżur oznacza przede wszystkim pełnienie obowiązków. Może być jednak tak, że ktoś (np. dyżurny w szkole) ma dyżur, a nie będzie musiał nic wykonać (bo np. tablica pozostanie niezapisana). W tym wypadku dyżur jest, pracy nie ma. Podobnie w przypadku ostrego dyżuru. Gdyby nie zgłosił się żaden chory, nie są wypełnione obowiązki. Chyba że obowiązkiem była właśnie owa gotowość. Nie jest to jednak zaznaczone w definicji. Proszę o odniesienie się do tych zarzutów.
Definicje – wyrazu dyżur i wyrażenia ostry dyżur – zamieszczone w słowniku PWN nie zawierają błędu. Pierwsza z nich wskazuje nie tylko na ‘pełnienie obowiązków…’, lecz także (w drugiej części) – na ‘okres pełnienia tego obowiązku’. Z drugiej zaś – która brzmi: ‘dzień, doba, kiedy dany szpital ma obowiązek przyjmować wszystkich zgłaszających się chorych’ – nie wynika to, że pojęcie dyżuru jest równoznaczne z pojęciem pracy, lecz to, że pełnienie dyżuru wiąże się z obowiązkiem zajęcia się tymi, którzy się do szpitala zgłoszą.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski