• Popełnić wiersz
  6.07.2018
  Skąd się wziął popularny ostatnio błąd popełnić wpis/artykuł, zamiast napisać wpis/artykuł. Bo domyślam się, że jest to błąd, jeszcze kilka lat temu nie słyszałam takiego połączenia. Czy może jest to dopuszczalne? Dziękuję.
 • O osobowości – jeszcze raz
  4.07.2018
  Droga Redakcjo!
  Zainteresowała mnie Wasza definicja słowa osobowość. Według pierwszej można byłoby powiedzieć: To jest Ziutek, on jest osobowość.
  Osobowość ma każdy. Jakąś, jakąkolwiek. Więc coś tu chyba z tą definicją jest nie tak. Może chodzi o osobistość?
  Z szacunkiem – Pelagia
 • Jeszcze o osobowości
  27.06.2018
  Szanowna Pani!
  To nie tyle pytanie, co zgłoszenie wątpliwości co do słownikowej definicji i, najprawdopodobniej, błędu. Pierwsza definicja PWN dotycząca osobowości (https://sjp.pwn.pl/sjp/osobowosc;2496558.html) wydaje się mocno nietrafiona i pasuje bardziej do określenia osobistość, poza tym koliduje z drugą, która jest oczywiście zupełnie w porządku. Być może stąd problemy czytelników zawarte w poradach: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Osobowosc;18640.html oraz https://sjp.pwn.
 • Jeszcze o wypuście
  27.06.2018
  Pani Katarzyno,
  dziękuję za odpowiedź [https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Wypust;18708.html]

  Chciałbym dookreślić zapytanie. Słowo wypust używane jest w kontekście wydawania na rynek nowej edycji towaru, poniżej łączę stronę z przykładem w pierwszym akapicie.
  Czy takie użycie słowa wypust jest poprawne?

  http://www.milerpije.pl/alkohol-wieczoru-159-ardbeg-ardbog.html#

  https://www.google.pl/search?q=nowy+wypust+whisky&oq=nowy+wypust+whisky&aqs=chrome..69i57.4321j0j4&sourceid=chrome&ie=UTF-8

  Jakub Grabowski
 • Prosto w przód
  27.06.2018
  Czy sformułowanie idę prosto w przód to pleonazm?
  Skoro prosto, to wiadomo, że w przód.
 • Dyskurs
  26.06.2018
  Witam, nawiązując do pytania https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Dyskusja-czy-dyskurs;18727.html, chciałabym zapytać, czy jakiekolwiek wyrażenie z dyskursem jest poprawne? Np. to nie podlega pod dyskurs?
 • Sowiecki czy radziecki – raz jeszcze
  26.06.2018
  Jeszcze w sprawie Sowietów. W Wikipedii (wiem, że źródło nie zawsze wiarygodne) przeczytałem, że określenie radziecki zostało zaproponowane przez sowietologa Wiktora Sukiennickiego w roku 1934, ale przyjęła się dopiero, gdy kilka lat po wojnie praktykę tę narzuciły władze komunistyczne. Być może dałoby się tę informację zweryfikować w źródłach.

  Łukasz
 • Liczenie czasu – ponownie
  22.06.2018
  Czy za dwa dni może oznaczać za dwoma dniami wliczając trwający dzień jako cały dzień kalędarzowo, po tych dwóch dniach nie jako 24 h?
 • Dyskusja czy dyskurs?
  21.06.2018
  Witam, czy użycie zwrotu to nie podlega dyskursowi jest poprawne?
 • Odrzwia
  19.06.2018
  Witam, wraz z znajomą nie możemy dojść do konsensusu odnośnie słowa odrzwia.
  Według niej słowo odrzwia to rzeczownik, oznaczający stare drzwi; jednak według mnie również może być czasownik – czynność, która sprawia, iż drzwi przestają być drzwiami (np. Ala odrzwia owe drzwi, to by znaczyło iż Ala dla przykładu wyjmuje klamkę, zamek, zawiasy z drzwi, co znaczy iż z drzwi zostały odrzwione i zamiast nich mamy teraz wyłącznie kawał drewna).
 • Co robimy z aplikacją?
  15.06.2018
  Dzień dobry,
  mam pytanie dotyczące tego, co robimy z aplikacją: ściągamy czy pobieramy? Oczywiście, zdaję sobie sprawę, że pobierać jest poprawnie, ale czy ściąganie to błąd?

  Pozdrawiam serdecznie!
 • Wypust
  14.06.2018
  Szanowni Państwo,
  zastanawiam się nad poprawnością używanego nagminnie w odniesieniu do pewnej grupy produktów słowa wypust. W branży alkoholowej, w angielskiej nomenklaturze funkcjonuje słowo release, używane w odniesieniu do nowego produktu.

  Czy mogliby Państwo ustosunkować się do spolszczenia wypust i zaproponować poprawną formę językową?

  Z poważaniem,
  Jakub Grabowski
 • Sowiecki a radziecki
  14.06.2018
  Szanowni Państwo,
  czy wiadomo, kiedy zaczęto używać staropolskiego słowa radziecki w znaczeniu rosyjskiego sowietskij zamiast kalki sowiecki? Jeśli się nie mylę, przed wojną nawet polscy komuniści mówili wyłącznie Sowiety i sowiecki.

  Z poważaniem,
  Łukasz
 • Newsletter, e-book
  13.06.2018
  Dlaczego w Poradni językowej używają Państwo obcych słów: newsletter i e-book?
 • Inny a różny
  13.06.2018
  Proszę o poradę w sprawie zastosowania słowa różny. Odpowiedź w wątku „inny a różny” nie wyczerpuje tematu pod względem łączliwości wyrazu różny i tego, czy może on funkcjonować samodzielnie w kontekście człowieka. Np. czy zdania On był różny i
  Bądź różny (w znaczeniu ‘inny’) są poprawne? Czy w kontekście kreatywnym (np. sloganie), może nie pojawić się dalsza cześć i pozostać w domyśle (w pełni: „On był różny od nich” i „Bądź różny od nich”)?
 • Zapławiać
  13.06.2018
  W książce Księga herbaty autorstwa Kakuzo Okakury, przełożonej przez Marię Kwiecińską-Decker doczytałem się słowa, którego znaczenia i nie znam, i nie znajduję w Waszej poradni, a jest to słowo zapławiający. Oto kontekst: Wan Juan-czy opiewał herbatę jako „zapławiające duszę bezpośrednie wzruszenie, którego delikatna goryczka przypomina posmak dobrej rady”. Cóż to słowo znaczy i dlaczego nie można doszukać się go Waszym korpusie językowym?

  Pozdrawiam
  Szymon Sękowski
 • Osobowość
  13.06.2018
  Szanowni Państwo!
  Moje pytanie dotyczy: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Pierwszenstwo-zasad-przed-osobowosciami;18558.html Gdyby całe zdanie brzmiało tak: Anonimowość stanowi duchową podstawę wszystkich naszych tradycji, przypominając nam zawsze, że zasady są ważniejsze od osobowości, czy w takim przypadku te dziwne osobowości byłyby zrozumiałe, miały jakiś sens? Co znaczy takie zdanie? Czy da się je zrozumieć i ewentualnie – jak?

  Z poważaniem – Jan Nowak
 • Porada okołowyborcza
  11.06.2018
  Jaki zwrot jest poprawny: Radny Rady Miejskiej w X, czy Radny Gminy X?

  I oczywiście odpowiednio: Kandydat na Radnego do Rady Miejskiej w X, czy Kandydat na Radnego Gminy X?
 • Czym można się posługiwać?
  11.06.2018
  Czy poprawne jest sformułowanie: Posługuje się wymaganymi umiejętnościami i wiadomościami z języka angielskiego?
 • Z rana
  6.06.2018
  Czy zwrot z rana jest poprawny językowo, a jeśli tak – czy jest to wyrażenie potoczne, którego nie warto używać w oficjalnych sytuacjach?
  Chodzi mi np. o zwrot Wysłałem do państwa pismo wczoraj z rana.

Zagraj z nami!

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego