• Stypizowany
  24.03.2020
  W tekstach prawniczych często pojawia się sformułowanie stypizowany, np. Pierwsze z wykroczeń stypizowanych w art. 19 ust. 1 ustawy o informowaniu... lub W razie skazania za przestępstwa stypizowane w art. 65 § 1 i 3.... Czy należy uznać już za poprawne takie fachowe znaczenie, mimo braku w słownikach? I co tak naprawdę znaczy?

  Z poważaniem
 • Epidemiczny a epidemiologiczny
  23.03.2020
  W związku z aktualnymi wydarzeniami dotyczącymi epidemii koronawirusa wielu programach i artykułach padają określenia epidemiczny i epidemiologiczny. Są one stosowane równoznacznie, zamiennie np. w jednym artykule mówi się o stanie lub zagrożeniu epidemicznym, a następnie 2 zdania niżej pojawia się stan (zagrożenie) epidemiologiczne.
  Czy jest to poprawne zastosowanie tego określenia? Czy możemy je stosować zamiennie?
  Pozdrawiam
 • Córka i żona kagana i bana
  23.03.2020
  Żona, córka chana to chanum. A jak nazywały się żony i córki kagana oraz bana? A gdyby to kobiety sprawowały te funkcje, jak brzmiały by te tytuły w wersji sfeminizowanej?
 • Buty założone a buty noszone
  17.03.2020
  Czy poprawne jest sformułowanie buty założone dwa razy w kontekście butów używanych, kiedy chcemy opisać ich stan aktualny? Są osoby, które twierdza, ze „Droga pani, buty piękne, ale do znudzenia będę wszystkich poprawiać w pisowni: buty noszone, a nie założone”.
  Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedz. DM
 • Z czym łączymy adopcję?
  16.03.2020
  Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie, czy prawidłowe jest używanie słowa adopcja w stosunku do istot innych niż dziecko. Mam na myśli adopcję psa, kota, pszczoły czy drzewa. Ostatnio spotkałam się z dużą ilością negatywnych reakcji na takie połączenie.
 • kod semantyczny w profesjolekcie informatycznym
  12.03.2020
  Dzień dobry!
  Mam pytanie do Państwa dotyczące pojęcia pochodzącego z dziedziny logiki, ale stale używanego w światku IT.
  Czy poprawne jest sformułowanie „kod semantyczny” w odniesieniu na przykład do kodu HTML? Jest to forma, która kompletnie przejęła kontrolę i już nikt nie używa innych. Toczę zacięty bój z przyjacielem, który twierdzi, że jest to w pełni poprawne określenie i podaje mi definicje, które ewidentnie wskazują na pojęcie „kod poprawny semantycznie”, nieważne z której strony na nie spojrzę. A mimo to dalej króluje „kod semantyczny”, który brzmi równie źle jak „to zdanie jest gramatyczne”.
  Kod semantyczny, według ludzi stosujących tę formę, to taki kod, w którym używa się znaczników dla elementów zgodnie z ustalonym wcześniej schematem/systemem/semantyką. Czyż nie jest to właśnie kod poprawny semantycznie?
 • Koronawirus
  11.03.2020
  W mediach słyszy się dwie wersje: koronowirus i koronawirus. Która jest poprawna?
 • Sanktuarium dla zwierząt
  6.03.2020
  Szanowni Państwo,
  czy wyrażenie sanktuarium dla zwierząt jest poprawne? Dziękuję z góry.

  Z poważaniem,
  Julia
 • Romans
  5.03.2020
  Szanowni Państwo,
  proszę o historię powstania słowa romans.

  Pozdrawiam
  Stratos Vasdekis
 • nazwy zawodowe kobiet w biogramie
  3.03.2020
  Czy o wybitnej kobiecie historyku (w stopniu kustosza jednego z archiwów) można w jej biogramie pisać badacz, archiwista i kustosz? Czy też konieczne jest używanie form żeńskich (badaczka, archiwistka, kustoszka)?
 • Kobieta opiekun
  2.03.2020
  Dzień dobry,
  w Biurze Obsługi Klienta pracują same kobiety, każda z nich pełni funkcję opiekuna klienta kilku różnych firm. Która forma w korespondencji z klientami jest poprawna w sytuacji, gdy jedna z pracownic pisze o innej:
  - Przekażę prośbę Państwa opiekunowi, Annie Kowalskiej;
  - Przekażę prośbę Państwa opiekunce, Annie Kowalskiej;
  - Przekażę prośbę koleżance z BOK;
  czy może jeszcze inaczej?
  Czy używanie zwrotu koleżanka (z działu, z BOK) jest nieprofesjonalne?

  Dziękuję za odpowiedź.
 • Literaturowy
  24.02.2020
  Czy w języku polskim dopuszczalny jest przymiotnik literaturowy, odnoszący się do np. do danych zawartych w różnego rodzaju literaturze? Często można go znaleźć w różnego rodzaju pracach naukowych (dyplomowych).
 • Utonąć a utopić się
  18.02.2020
  Proszę wyjaśnić różnicę między pojęciami: utopił się, utonął. Jestem płetwonurkiem i często te pojęcia są używane zamiennie przy opisach wypadków, w których giną płetwonurkowie.

  z góry dziękuję
  Jacek
 • Litera v
  18.02.2020
  Szanowna redakcjo,
  Jak to właściwie jest z polską wymową litery V, mówimy fał czy we?

  Pozdrawiam
 • Recyklowany czy recyklingowany?
  14.02.2020
  Dzień dobry,
  ostatnio spotkałam się z formą recyklowany zamiast recyklingowany. Czy jest ona poprawna?
 • Kredkować
  14.02.2020
  Szanowni Państwo,
  żona gani mnie za użycie czasownika kredkować (w znaczeniu: kolorować kredką). Czy ma rację? Czy takie słowo istnieje? Jeśli tak, jaki jest zakres jego użycia? Czy jest ono jakoś szczególnie nacechowane?

  Z pozdrowieniami
  czytelnik
 • Maskulinizm czy maskulizm?
  10.02.2020
  Dzień dobry. Czy poniższa definicja (próba definicji) odnosi się do maskulizmu czy maskulinizmu? To szereg ruchów społecznych i politycznych oraz ideologii, które łączy wspólny cel, czyli zdefiniowanie, uzyskanie i utrzymywanie równości płci pod względem politycznym, ekonomicznym, osobistym i społecznym. Przyjmuje stanowisko, że w społeczeństwach Zachodu priorytetowo traktuje się kobiecy punkt widzenia oraz że mężczyźni są w nich traktowane nieuczciwie.
 • Ambasadorka czy pani ambasador?
  5.02.2020
  Jak jest lepiej – ambasadorka czy ambasador (pani) ....
 • Nie idzie tego zrozumieć
  5.02.2020
  Chciałabym się dowiedzieć, czy formy np. nie idzie tego zrozumieć lub nie szło iść są poprawne. Ostatnio przekonywano mnie, że tak, ale nie mogę znaleźć na to żadnego potwierdzenia. Wiem, że w mowie potocznej ta forma występuje, ale czy jest poprawna?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
 • Pleonazmy
  4.02.2020
  Wielce Szanowna Pani Profesor,
  tzw. znawcy mowy polskiej krytykują dawnego polskiego poetę za zwrot choć naszą przyszłość cofnęli wstecz, jednocześnie pisząc dalej kontynuować. Zastanawiam się. gdzie tu logika? Uczmy się dalej, ale nie na błędach.

  Pozdrawiam serdecznie
  MM
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego