Holandia czy Niderlandy?

Która forma nazwy państwa jest poprawniejsza: Holandia czy Niderlandy? W innych językach najczęściej stosuje się obecnie nazwę Niderlandy, a oficjalną nazwą państwa jest Królestwo Niderlandów. Sam mówię o tym państwie Niderlandy, a o języku niderlandzki, jednakże spotkałem się z opinią, że w skrócie trzeba mówić Holandia.
Polska nazwa kraju leżącego w zachodniej Europie to Holandia. Oficjalna nazwa: Królestwo Niderlandów różni się od niej zakresowo. Królestwo Niderlandów odnosi się do całego państwa, w którego skład wchodzi nie tylko kraj położony w Europie – ten nazywamy Holandią – lecz także trzy kraje leżące na Karaibach: Aruba, Curaçao oraz Sint Maarten. Tak więc Holandia jest jedną z części Królestwa Niderlandów. Nie nazywamy jej Niderlandami.
Język używany przez Holendrów (nazwa narodu to jeszcze jedna przesłanka przemawiająca za tym, by mówić Holandia, a nie Niderlandy) to język niderlandzki.
Przy tej okazji warto wspomnieć o pochodzeniu obu nazw. Niderlandy to spolszczenie niderlandzkiego słowa składającego się z dwóch części: neder ‘niski’ i land ‘ziemia, kraj’. Niderlandzka nazwa kraju wskazuje zatem na jego położenie (w podobny sposób Holandię nazywają Francuzi: Pays-Bas – dosłownie ‘niskie kraje’). Słowo Holandia początkowo oznaczało jedną z prowincji obecnego państwa – z czasem „rozciągnęło” ono swój zakres na cały obszar.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski