Holandia czy Niderlandy?

Holandia czy Niderlandy?
30.10.2016
30.10.2016
Która forma nazwy państwa jest poprawniejsza: Holandia czy Niderlandy? W innych językach najczęściej stosuje się obecnie nazwę Niderlandy, a oficjalną nazwą państwa jest Królestwo Niderlandów. Sam mówię o tym państwie Niderlandy, a o języku niderlandzki, jednakże spotkałem się z opinią, że w skrócie trzeba mówić Holandia.
Polska nazwa kraju leżącego w zachodniej Europie to Holandia. Oficjalna nazwa: Królestwo Niderlandów różni się od niej zakresowo. Królestwo Niderlandów odnosi się do całego państwa, w którego skład wchodzi nie tylko kraj położony w Europie – ten nazywamy Holandią – lecz także trzy kraje leżące na Karaibach: Aruba, Curaçao oraz Sint Maarten. Tak więc Holandia jest jedną z części Królestwa Niderlandów. Nie nazywamy jej Niderlandami.
Język używany przez Holendrów (nazwa narodu to jeszcze jedna przesłanka przemawiająca za tym, by mówić Holandia, a nie Niderlandy) to język niderlandzki.
Przy tej okazji warto wspomnieć o pochodzeniu obu nazw. Niderlandy to spolszczenie niderlandzkiego słowa składającego się z dwóch części: neder ‘niski’ i land ‘ziemia, kraj’. Niderlandzka nazwa kraju wskazuje zatem na jego położenie (w podobny sposób Holandię nazywają Francuzi: Pays-Bas – dosłownie ‘niskie kraje’). Słowo Holandia początkowo oznaczało jedną z prowincji obecnego państwa – z czasem „rozciągnęło” ono swój zakres na cały obszar.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego