Humanizm a humanitaryzm

W jakim kontekście używa się słowa humanizm, a w jakim humanitaryzm?
Pytam, bo teraz w mediach te dwa słowa oznaczają to samo. Może tak jest?

Pozdrawiam wiosennie
B. Sawicka
Humanizm w jednym ze swych znaczeń jest bardzo bliski humanitaryzmowi, przez co zapewne są konteksty, w których wyrazy te mogą być używane zamiennie.
Humanizm to ‘postawa intelektualna i moralna uznająca człowieka za najwyższą wartość moralną i źródło wszelkich innych wartości’, a humanitaryzm to ‘postawa charakteryzująca się poszanowaniem człowieka i jego godności, pragnieniem oszczędzenia mu cierpień’ (obie definicje ze Słownika poprawnej polszczyzny PWN pod red. A. Markowskiego, 2004, CD). O humanitaryzmie mówimy na ogół w kontekstach związanych z oszczędzaniem ludziom cierpień, o humanizmie – wówczas, gdy mamy na myśli ogólne sprawy dotyczące człowieka jako centrum aksjologiczne.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski