Instytut Architektury Tekstyliów

Intryguje mnie nazwa Instytut Architektury Tekstyliów. Korpusy milczą. Notuje ten twór Encyklopedia PWN, jednak PŁ wydaje się nie tylko prekursorem, ale i samotnym okrętem w tej dziedzinie. Dyrektor instytutu tłumaczy się: „Wprowadzone przez prof. Janusza Szoslanda pojęcie «architektury tekstyliów» zwraca uwagę na to, że składa się ona z bardzo konkretnych detali architektonicznych” (hm, maswerków?). Czy UJ podaruje nam Instytut Poezji Kwantowej? Architekturo Ekspertów, pocieszcie.
Niepodatny na pół żartobliwy, pół ironiczny ton listu, zauważę tylko, że tkanina była zawsze ważnym materiałem w sztukach plastycznych, a słowo architektura jest często używane przenośnie, por. architektura komputera, architektura dzieła literackiego, architektura wszechświata.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski