znaczenie

 

Tu powiemy ci, jakie znaczenia mają interesujące cię słowa. Dowiesz się, których słów nie należy łączyć, a których nie powinno się używać w określonych sytuacjach lub kontekstach. A jeśli nie znasz jakiegoś słowa, pomożemy ci je znaleźć.

 • Nienawistny

  17.01.2021

  Czy graffiti ze złowrogim przesłaniem (wymalowane na siedzibie organizacji LGBT) można określić jako nienawistny napis? Innymi słowy, czy przymiotnik nienawistny może określać intencję?

 • Duża różnica wieku małżonków 

  15.01.2021

  Mam pytanie: Czy jest w języku polskim wyraz, oznaczający zawarcie małżeństwa między dziewczyną i mężczyzną, mających dużą różnicę lat/wieku? (ponad 20 lat, nawet ponad 30 lat)


  Coś jak mezalians – małżeństwo z osobą o innym (niższym) wykształceniu, stopniu zamożności, czy wykonującą mniej prestiżowy zawód.


  Z góry dziękuję za odpowiedź. 

  Z poważaniem 

   Władek Krzok

 • Czym jest bliźniak?

  11.01.2021

  Szanowni Państwo,

  w dziale „Nieruchomości” pewnego portalu natknąłem się na ogłoszenie o treści: Pół bliźniaka sprzedam. Bliźniaki powinny być dwa, więc co tak naprawdę jest do kupienia – cały jeden segment tzw. domu bliźniaczego czy połowa takiego segmentu (np. sam parter albo samo piętro)? Nie jestem osobiście zainteresowany transakcją, ale szukam logiki w przytoczonym sformułowaniu. 


  Z poważaniem Jacek

 • Stulecie

  8.01.2021

  Zwrot 100. rocznica jest dla mnie zrozumiały (upamiętnienie wydarzenia, które zdarzyło się dokładnie 100 lat temu, np. 100. rocznica odzyskania niepodległości), a także  100 lat (upamiętnienie okresu, w którym coś trwa, np. 100 lat wolnej Polski). Natomiast co dokładnie świętuje zwrot 100-lecie:  czy wydarzenie sprzed 100 lat (np. 100–lecie urodzin), czy coś trwającego (np. 100-lecie teatru). A może oznacza jedno i drugie?


  Z poważaniem

  Marcin Hippe

 • Czarnogrzywy człowiek

  7.01.2021

  Szanowni Państwo,

  zastanawiam się, czy przymiotnika czarnogrzywy można użyć w odniesieniu do człowieka. W opowiadaniu Andrzeja Sapkowskiego pt. „Kraniec świata” wyraz ów został zastosowany w odniesieniu do wierzchowca głównego bohatera.


  Proszę o wyjaśnienie.


  Pozdrawiam i łączę wyrazy szacunku,

  Maksymilian Rymarczyk

 • Z czym łączą się debile?

  6.01.2021

  Jaka jest poprawna pisownia: Gorsze debile to te, którzy doczepiają się do pisowni czy Gorsze debile to ci, którzy doczepiają się do pisowni? Chodzi mi o poprawną pisownię te czy ci. Osobiście jestem za opcją ci.

 • Komisja a komitet

  2.01.2021

  Szanowni Państwo,

  według SJP PWN, komisja to:

  1. «zespół osób powołanych do wykonania określonych zadań; też: posiedzenie takiego zespołu»,

  a komitet to:

  1. «zespół osób powołanych do wykonania określonych, zwykle doraźnych, zadań»,

  co właściwie czyni te słowa synonimami. Często jednak te jednostki oznaczają dwie różne rzeczy, np. komisja wyborcza i komitet wyborczy. Czy można określić różnice między tymi dwiema jednostkami w izolacji?


  Serdecznie dziękuję i pozdrawiam,

  J.S.

 • Wymawiać się od czegoś

  30.12.2020

  Czy czasownik wymawiać się może być używany w znaczeniu 'usprawiedliwiać się'? Np. Nie przyszła na spotkanie. Potem wymówiła się migreną. Zawsze myślałam, że tak, ale nie znalazłam takiego znaczenia w słowniku.


  Dziękuję i pozdrawiam

  D.

 • Odpowiednik angielskiego surrogate

  22.12.2020

  Czy w języku polskim występuje odpowiednik angielskiego rzeczownika surrogate w znaczeniu 'osoba zastępująca inną osobę w określonej roli lub urzędzie'?

 • Rzetelny

  11.12.2020

  Szanowni Państwo,

  mam pytanie odnośnie znaczenia słowa rzetelny. Czy można być osobą rzetelną i jednocześnie wykonującą swoje zadanie bezrefleksyjnie, bezmyślnie? Czy rzetelność zawiera w swojej definicji wskazówkę, że to jest jednak cecha wymagająca przemyślanego działania? Z wyrazami szacunku 

  Ola S.

 • Mesjański a mesjanistyczny 

  11.12.2020

  Witam. Jaka jest różnica pomiędzy (Żydzi) mesjański a mesjanistyczny ? Pozdr.

 • Peron

  2.12.2020

  Definicja peronu  w słownikach dotyczy tylko kolei. A czy mogą być też perony autobusowe i tramwajowe?

 • Czy zaoszczędziliśmy pieniądze?

  27.11.2020

  Szanowni Państwo!

  Jeśli kupuję towar przeceniony (i tylko dlatego, że jest przeceniony), czy to naprawdę oznacza, że zaoszczędziłem pieniądze? A może oszczędność to niewydanie pieniędzy w ogóle, a nie tylko trochę mniej?


  Z poważaniem - Dociekliwy

 • Newsletter a biuletyn

  26.11.2020

  Dlaczego wysyłany przez Poradnię dzienny zestaw informacji jest nazywany zapożyczonym słowem newsletter, a nie bardziej swojskim biuletyn?

 • Delegować

  24.11.2020

  Szanowni Państwo,

  poproszę o wyjaśnienie połączeń z delegowaniem: delegować coś komuś, delegować obowiązki swoim podwładnym, delegować zadania na inne osoby.


  Dziękuję serdecznie za pomoc

 • zapoznać się z czymś

  22.11.2020

  Chciałbym zapytać o znaczenie wyrazu zapoznać się w kontekście zapoznania się np. z umową, regulaminem, polityką prywatności. Jeżeli np. przed zawarciem umowy wymagane jest potwierdzenie zapoznania się z nią, w celu korzystania z serwisu internetowego wymagane jest potwierdzenie zapoznania się z regulaminem, to jakie działania należy podjąć jako minimum, żeby móc potwierdzić, że się zapoznało i nie było to kłamstwem? Czy w takiej sytuacji trzeba np.

  - przeczytać całą treść ze zrozumieniem,

  - przeczytać całą treść,

  - przyjąć do wiadomości istnienie danego tekstu.


  Pozdrawiam

 • Wytrawne ciastka?

  21.11.2020

  Szanowni Państwo,

  coraz częściej spotykam się z użyciem przymiotnika wytrawny w odniesieniu do potraw, a nie alkoholi. Przykładowo: Tego składnika możesz użyć zarówno do potraw słodkich, jak i wytrawnych / Oferujemy tarty wytrawne (z warzywami, grzybami lub szynką i serem). To użycie określenia wytrawny jest obecnie akceptowane, bo nie za bardzo jest je czym zastąpić, ale czy poprawne?


  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Aneta

 • Pikowanie – w górę czy w dół?

  15.11.2020

  W dobie pandemii spotykamy każdego dnia informacje o pikowaniu zachorowań czy też pikach. W WSJP pikowanie (oprócz znaczeń krawieckiego i rolniczego) to gwałtowne nurkowanie samolotu. A pik to kolor w kartach. W języku rosyjskim pik to szczyt, najwyższy szczytem w ZSRR był Pik Komunizma (obecnie ta góra w Tadżykistanie nazywa się inaczej). Czy więc mamy do czynienia z pikowaniem zakażeń, czy ze wzrostami?

  Elżbieta S.

 • Prosić bez proszenia 

  3.11.2020

  Dzień dobry,

  Spotkałem się z pytaniami typu: Czy ktoś prosi o kawę? lub Czy prosisz jeszcze ziemniaków? Czy takie sformułowanie, a nie: Czy chcesz jeszcze ziemniaków? jest poprawne?

 • Ergonomia pracy

  20.10.2020

  Dzień dobry,

  zwrócono mi uwagę, że sformułowanie ergonomia pracy jest niepoprawne. Np. w zdaniu Bezpieczeństwo i ergonomia pracy zależą od... lepiej byłoby zmienić szyk – czy rzeczywiście jest to konieczne? Źródłosłów zawiera już praca, ale np. często potoczenie używa się np. ergonomiczne krzesło – a może takie sformułowanie też jest niepoprawne?

  Z poważaniem,

  Magdalena

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego