Interpunkcja szeregów okoliczników

Chciałabym zapytać, które zdania są poprawne? Gdy przeglądałam podobne przykłady, zauważyłam, że interpunkcja jest niejednolita. Jakie zasady wchodzą tu w grę?

  1. Czy tu w Warszawie powstanie kiedyś Aquapark z prawdziwego zdarzenia?
  2. Czy tu, w Warszawie, powstanie kiedyś Aquapark z prawdziwego zdarzenia?
  3. Czy człowiek zaprowadzi kiedyś tu na ziemi pokój?
  4. Czy człowiek zaprowadzi kiedyś tu, na ziemi, pokój?
  5. Tu na ziemi mogę mieć swój raj.
  6. Tu, na ziemi, mogę mieć swój raj.
Interpunkcja szeregów okoliczników jest uzależniona od charakteru określonych okoliczników oraz od ich wzajemnych relacji składniowo-znaczeniowej. W przytoczonych w pytaniu przykładach mamy do czynienia z okolicznikami jednorodnymi współzależnymi, tzn. okoliczniki te należą do jednej kategorii, a ich współzależność polega tym, że drugi uszczegóławia wartość pierwszego. W wypadku gdy pomiędzy okolicznikami występuje ścisłe powiązanie składniowe, przecinka zazwyczaj się nie stawia, por. np.

W Kruszwicy [ø] na jeziorem Gopłem [ø] stoi Mysia Wieża.

Natomiast w sytuacji, gdy drugi z okoliczników w intencji piszącego jest wyraźnie dopowiadany, a więc ma charakter pozakonstrukcyjny (brak jedności rytmicznej z dalszą częścią wypowiedzenia), to wydzielanie przecinkami (czasami myślnikami) dopowiadanych wstawek okolicznikowych jest zdecydowanie normą. Wszystkie przywołane zdania należą do drugiego z omawianych tu typów, należałoby więc stosować w nich przecinki.
Adam Wolański