interpunkcja

Tu znajdziesz informacje, w jakich sytuacjach stosować poszczególne znaki przestankowe, jakie mają inne zastosowania poza swoją podstawowa funkcją. Dowiesz się, gdzie postawić przecinek, kiedy lepiej użyć średnika, czy można pominąć kropkę, kiedy konieczny jest cudzysłów, jaką funkcję ma wielokropek. Jeśli chcesz, by twój tekst był właściwie zrozumiany, czytaj odpowiedzi naszych ekspertów.

  • Wątpliwości interpunkcyjne

    17.07.2024
    17.07.2024

    Dzień dobry, czy w zdaniu „Wszyscy kryć się!” należałoby postawić przecinek po „wszyscy”? Dziękuję i pozdrawiam serdecznie Poradnię.

  • Interpunkcja okoliczników

    15.07.2024
    15.07.2024

    Szanowni Państwo,

    Nie rozumiem, dlaczego w tych zdaniach został postawiony przecinek:

    „Jeszcze przed ogłoszeniem wyników wyborów na Ukrainie, sąd zakazał demonstracji” czy „Około 50 minut po wpisie prezydenta, podobną informację podał także rzecznik prasowy”.

    Proszę o wyjaśnienie, ewentualnie podanie zasady, która mówi o postawieniu przecinka w tego typu zdaniu. Z góry dziękuje.

  • Interpunkcja dopisków i listy załączników

    10.07.2024
    10.07.2024

    Dopisek „Do wiadomości:” i „Załączniki:”

    Czy wyliczając nazwiska lub załączniki w lewym dolnym rogu pisma oficjalnego stosujemy jakąś interpunkcję? Na przykład taką jak w normalnych listach wypunktowanych.

    Z poważaniem

  • Zaimek co

    8.07.2024
    8.07.2024

    Dzień dobry,

    Czy mogłabym prosić o wyjaśnienie, kiedy stawiamy przecinek przed co, a kiedy nie? Spotkałam się z wieloma sprzecznymi (w mojej ocenie) informacjami. Na przykład jedno źródło mówi, że kategorycznym błędem jest niestawianie przecinka w zdaniu „Nie wiem, co zjeść”, a inne źródło podaje, że przed bezokolicznikiem przecinek można pominąć. Rozumiem, że przecinek ma rozdzielać zdanie złożone i że przecinka nie ma przed konstrukcjami jak „co noc”, ale w innych przypadkach, na przykład „To, co zrobił”, zupełnie nie rozumiem, kiedy przecinka nie powinno się stawiać, a kiedy powinno. Dziękuję za odpowiedź!

  • Interpunkcja rozwiniętej przydawki imiesłowowej

    5.07.2024
    5.07.2024

    Jak powinna wyglądać interpunkcja w tym zdaniu: Założona w 2018 roku organizacja, na ten moment zatrudnia ponad 150 osób?

    Czy założona traktujemy jako orzeczenie? Przyznam, że mam problem z takimi zdaniami.

    Z góry dziękuje za pomoc.

  • Ktoś stara się (,) jak może

    5.07.2024
    5.07.2024

    Szanowni Państwo,

    czy w następującym zdaniu po „starał się” nie powinien znaleźć się przecinek z powodu dwóch orzeczeń: „Harry starał się jak mógł, by nie myśleć o przesłuchaniu, kiedy po południu czyścili oszklone szafki”?

  • Dylemat interpunkcyjny

    5.07.2024
    5.07.2024

    Witam!

    Jak należy, a może jak nie należy postawić przecinka w zdaniu: „Rosły w nim pomidory, sałaty, ziemniaki, winogrona i wszystko inne, co mogło i nie mogło, się tu znaleźć”.

    W szczególności chodzi mi o wyrażenie: „co mogło i nie mogło”.

    Pozdrawiam.

  • Wyraz co

    4.07.2024
    4.07.2024

    Witam! Mam pytanie co do interpunkcji w stwierdzeniu: „nie to co wy”. Zwłaszcza jeśli już sam zwrot występuje po przecinku, jak na przykład: „Ja przynajmniej mam klientów, nie to co wy”.

    Zasady stawiania przecinka przed „co” są dla mnie wciąż zawiłe i w wielu takich przypadkach niejednoznaczne.

  • Proszę

    4.07.2024
    4.07.2024

    Czy stawia się przecinek przed „proszę”, użytym na końcu zdania jako grzecznościowa forma wydania polecenia?

    Zrób to, proszę. czy Zrób to proszę.

    Wypełnij ten formularz, proszę. czy Wypełnij ten formularz proszę.

  • Pytajnik w zdaniach złożonych

    2.07.2024
    2.07.2024

    Dzień dobry. Czy w takich zdaniach, jak np.: „Kiedy pójdziesz do sklepu, bo potrzebuję mleka, a za chwilę zamkną” na końcu powinno się postawić pytajnik czy kropkę? Chodzi o to, że pierwsze zdanie jest pytające, a pozostałe dwa już nie i nie wiem, czy mimo to powinno się postawić pytajnik.

  • Oznaczanie monologów niewypowiedzianych w beletrystyce

    27.06.2024
    27.06.2024

    Szanowni Państwo,

    mam pytanie o kwestie dialogowe, które bohater w beletrystyce wypowiada jedynie w zaciszu własnych myśli. Czy powinny być zapisywane jak dialogi z użyciem pauz? A może tylko z pominięciem pauzy inicjalnej na początku nowego akapitu, tj.:

    „Jak zawsze to ja wychodzę na tym najgorzej — pomyślał z goryczą”.

  • Interpunkcja formuły powitalnej

    25.06.2024
    25.06.2024

    Witam serdecznie.

    Chciałam prosić o odpowiedź na pytanie: czy postawienie kropki po przywitaniu „dzień dobry” na początku korespondencji jest oficjalnym błędem? Nie pasuje w tym miejscu ani znak wykrzyknika, ani przecinek. „Dzień dobry” stanowi dla mnie oddzielne sformułowanie. Wiem, że idę pod prąd. Uprzejmie proszę o Państwa opinię.

    Z wyrazami szacunku

    Wioleta Toczek

  • Wątpliwości interpunkcyjne

    19.06.2024
    19.06.2024

    Dzień dobry,

    czy w tym zdaniu przecinki zostały umieszczone poprawnie: „Według informacji dziennikarza szanse na to, że Mike Tyson zmierzy się z Andrzejem Gołotą są iluzoryczne”.


    Zastanawiam się nad postawieniem przecinka po „Według informacji dziennikarza” oraz przed „są iluzoryczne”. Proszę o pomoc i wyjaśnienie.

  • Formy adresatywne (tzw. wokatywne i niewokatywne)

    14.06.2024
    14.06.2024

    Szanowni Państwo,

    bardzo proszę o pomoc w kwestii interpunkcji — czy to zdanie jest zapisane poprawnie: „Najwyraźniej nie rozumiecie, państwo, natury tego problemu” (wiem, że należało by użyć czasownika w trzeciej os. liczby mn., ale moje pytanie dotyczy tego konkretnie zdania i wydzielenia przecinkami wołacza „państwo”).

    Z wyrazami szacunku

    Anna

  • Dylemat interpunkcyjny

    12.06.2024
    12.06.2024

    Czy w stwierdzeniu „spokojne wakacje wszędzie, dokąd jedziesz” powinien być przecinek przed dokąd?

  • Interpunkcja cytatów i oznaczanie ingerencji w ich treść

    4.06.2024
    4.06.2024

    Witam, gdzie postawić na końcu tego zdania kropkę? Motto powieści Gustawa Herlinga-Grudzińskiego brzmi: ,,Tu otwierał się inny, odrębny świat, do niczego niepodobny; tu panowały inne, odrębne prawa, inne obyczaje, inne nawyki i odruchy; tu trwał martwy za życia dom, a w nim życie jak nigdzie i ludzie niezwykli. Ten oto zapomniany zakątek zamierzam tutaj opisać.”

    Czy: Ten oto zapomniany zakątek zamierzam tutaj opisać". Czy: Ten oto zapomniany zakątek zamierzam tutaj opisać.”. Oraz co z cudzysłowami, jeśli chcę napisać dodatkowo znaki (...) przed cytatem i po cytacie? Będzie np. ,,(...) Tu otwierał (dalsza część tego motta) tutaj opisać. (...)". ? Pozdrawiam serdecznie

  • Kłopot interpunkcyjny

    25.05.2024
    25.05.2024

    Szanowni Państwo, czy we wskazanych miejscach powinny być użyte przecinki? Poznał szefa Wydziału Wywiadowczego(,) mjr. Jana Krygiera(,)... lub: Dnia 31 lipca Komendant Główny AK(,) gen. Tadeusz Komorowski(,) ... Wydawałoby się, że tytuły są tu równorzędnymi przydawkami rzeczownymi i przecinki powinny występować.

    Z pozdrowieniami, A.B.

  • Ujmowanie tytułów utworów w cudzysłów w piśmie odręcznym

    20.05.2024
    20.05.2024

    Szanowni Państwo,

    prawdopodobnie za późno zadaję to pytanie, bo egzamin maturalny z języka polskiego ma się odbyć w najbliższy wtorek, ale niech zdobyta wiedza służy przyszłym pokoleniom. Chcę się zapytać o zasady stosowania cudzysłowu w pracach pisanych odręcznie. Spotkałam się z tezą, że tylko tytuły w formie mianownika powinny być brane w cudzysłów.

    Serdecznie pozdrawiam

    Agnieszka

  • Dylemat interpunkcyjny

    11.05.2024
    11.05.2024

    Dzień dobry,

    mam szereg wątpliwości przy zawieraniu nazw plików/producentów oraz numerów seryjnych przedmiotów/urządzeń w tekstach formalnych (dla instytucji państwowych). Poniżej przedstawiam przykład:

    Plik o nazwie: "xxx" utrwalono na płycie sygnowanej: "nazwa producenta", o kodzie alfanumerycznym 5483932589. Płytę opisano pisakiem koloru czerwonego: "płyta nr 1".

    W których przypadkach stosować cudzysłów i czy powinien być poprzedzony dwukropkiem, jak w przypadku cytowanych wypowiedzi?

    A może zastąpić cudzysłów kursywą i/lub pogrubieniem tekstu?

    Z góry uprzejmie dziękuję.

  • Dylemat interpunkcyjno-składniowy

    4.05.2024
    4.05.2024

    Dzień dobry,

    czy w zdaniu „Gdyby nie deszcz(,) poszłabym do lasu” stawiamy przecinek, mimo że w pierwszej części tego zdania nie ma orzeczenia? Traktujemy jako okolicznikowe warunku czy nie?

    Pozdrawiam

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego