Kobieta kierowca

Szanowni Państwo,
zastanawiam się nad poprawnością zdania W warszawskich autobusach widać coraz więcej pań kierowców. Czy można tak powiedzieć, czy może trzeba sobie poradzić inaczej, np. …więcej pań za kierownicą? A co ze zdaniem Kierowcami coraz częściej są kobiety? Ono chyba nie budzi zastrzeżeń.

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Wszystkie trzy zdania są poprawne. Wyrażenie pani kierowca jest jedyną nazwą kobiety, która prowadzi pojazd. Mimo że już dawno temu przywykliśmy do widoku kobiety za kierownicą, to polszczyzna nie „dorobiła się” jej określenia – na osobę prowadzącą samochód czy autobus mówimy zawsze (ten) kierowca, a zatem w formie męskiej. Dlatego jeśli chcemy podkreślić, że jest to kobieta, mówimy pani kierowca (a w liczbie mnogiej: panie kierowcy).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski