LieLiego

Szanowni Państwo,
chciałem zapytać o odmianę i wymowę nazwiska norweskiego matematyka Marcusa Sophusa Lie. Na ogół słyszy się o grupach Liego, czyt. [ljego].

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Nazwisko norweskiego matematyka wymawia się [li:], powinno się zatem ono odmieniać według wzorca przymiotnikowego (swoją drogą, miałoby taki paradygmat także wówczas, gdybyśmy wymawiali je [lie]). A zatem wyrażenie grupy Liego zawiera poprawną postać dopełniacza.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski