Mleczko i Kościuszko

Jak piszemy nazwiska typu Mleczko, Kościuszko i jak dziś są one odmieniane? Czy Polacy przestrzegaja odpowiedmiej odmiany?
Mleczko i Kościuszko to nazwiska odmienne: Mleczki, Kościuszki, Mleczce, Kościuszce, Mleczkę, Kościuszkę itd. Mniej znane nazwiska tego typu bywają nie odmieniane. Jeśli w kontekście występuje odmienione imię lub inne słowo wskazujące na przypadek gramatyczny, to ich nieodmienianie można aprobować w normie potocznej (np. Mirosława Bańko, pana Bańko – by sięgnąć po przykład najbliższy). Norma wzorcowa jest bardziej rygorystyczna i nie przewiduje w tym względzie wyjątków.
Ciekawe, że te same kłopoty z odmianą nazwisk na -o mieli Polacy już sto i sto pięćdziesiąt lat temu. Nie jest to więc zjawisko nowe, wbrew często powtarzanym opiniom.
Mirosław Bańko