Nie wszystko rozumiem

Witam,
czy można powiedzieć „Nie wszystko rozumiem”? Spotkałem się wielokrotnie z użyciem tego sformułowania i zastanawiam się, czy jest to błąd, czy alternatywna forma dla bardziej naturalnego „Nie rozumiem wszystkiego”.
Można tak powiedzieć i pewnie nieraz sam tak mówiłem albo chciałem powiedzieć (np. czytając niektóre pytania nadsyłane do naszej poradni). „Nie wszystko rozumiem” brzmi oględniej niż „Nie rozumiem wszystkiego”. To drugie niebezpiecznie zbliża się do „Nie rozumiem niczego”, podczas gdy „Nie wszystko rozumiem” implikuje, że wiele jednak rozumiem, może nawet prawie wszystko rozumiem.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski