PLN

Szanowny Panie Profesorze,
proszę o wyjaśnienie, czy stosowany obecnie skrót PLN odnoszący się do naszego pieniądza jest poprawny i czy można nim zastępować dotychczasowy skrót . Spotykam się z tym nowym skrótem na biletach do teatru, kina, na koncerty. Tak oznaczane są ceny towarów w wielu sklepach. Widziałem też jadłospis w stołówce, w którym został on użyty – wyglądało to dość zabawnie: „pierogi leniwe – 3,20 PLN”.
Z poważaniem
Lesław Skwarski
Panie Lesławie,
skrót jest zgodny z międzynarodowymi normami i składa się z trzech liter: dwu odnoszących się do państwa (US, GB, PL) i jednej stanowiącej początek nazwy waluty – np. D, co oznacza dolar i łączy się w USD, lub N, co jest początkiem nazwy nowy polski złoty i łączy sie w PLN. W tym przypadku jest to, przyznaję, dziwne, bo o złotym, nawet nowym, myślimy raczej przez z niż przez n – ale tak jest. A pierogi, mam nadzieję, smakują Panu mimo wszystko.
Pozdrawiam
Jerzy Bralczyk, prof., Uniwersytet Warszawski