PołomiaPołomi

Niedaleko Strzyżowa w woj. podkarpackim znajduje się wioska o nazwie Połomia. Jak się tę nazwę odmienia? Piszemy w Połomii czy może w Połomi? Tę drugą formę widzę nieraz na różnych szyldach – czy jednak Połomia nie odmienia się (albo: nie powinna się odmieniać) jak np. Maria? Z czego to wynika?
Łączę wyrazy szacunku,
A.K.
W Polsce jest pięć miejscowości o nazwie Połomia (są także cztery, w których Połomia stanowi jeden z elementów nazwy) – wszystkie w dopełniaczu, celowniku i miejscowniku mają formę Połomi.
Wynika to z tego, że jest to nazwa rodzima, a te we wskazanych przypadkach przybierają końcówkę -i, co odpowiada wymowie. W formach ziemi czy niani na końcu wyrazu słyszymy „mi”, „ni”, a nie „mji”, „ńji”, jak to się dzieje w zapożyczonych: armii, unii, w których zapisujemy -ii.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski