Stomil

Chciałbym raz na zawsze rozwiać wątpliwości i rozwiązać wszelkie spory na temat odmiany (głównie chodzi o dopełniacz) nazwy klubu piłkarskiego Stomil Olsztyn. Wśród kibiców są dwa obozy: większy, który przywykł do odmiany Stomilu (analogicznie Real MadrytRealu Madryt), i mniejszy – Stomila (inspirując się Mrożkiem). W jaki sposób powinniśmy zatem pisać – piłkarze Stomilu czy piłkarze Stomila?

Pozdrawiam serdecznie
Marcin
Nazwa firmy ma w dopełniaczu końcówkę -u: Stomilu (tak podaje WSO. Nie ma więc powodu, by nazwa klubu sportowego nawiązującego do nazwy zakładu produkcyjnego miała się inaczej odmieniać. Powiemy więc: piłkarze Stomilu, wygrana Stomilu itd.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski