Varia

Szanowni Państwo,
czy forma orzeczenia w zdaniu: Wyrosła tam siedziba rządu, szkoła biblijna i letni obóz jest właściwa?
Sprzyjać może coś czemuś pozytywnego, czyli zdanie Surowy krajobraz sprzyjał jego morderczym zamiarom jest niepoprawnie zbudowane?
Ostatni problem:
Najbardziej znaczącymi spośród dwóch czy trzech głównych gangów w Ameryce byli Niezniszczalni,
Górę tę mieszkańcy nazwali Anna, od jednej z legendarnych bogiń.
Zdania nie budzą wątpliwości?
Dziękuję.
Z poważaniem
Barbara
W zdaniu Wyrosła tam siedziba rządu, szkoła biblijna i letni obóz należało nadać orzeczeniu formę liczby mnogiej, gdyż wymaga tego podmiot szeregowy. Wątpliwości budzi też użycie czasownika wyrosnąć w znaczeniu ‘powstać’ – zdanie (poprawne pod względem gramatycznym) Wyrosły tam: siedziba rządu, szkoła biblijna i letni obóz jest niezręczne (jeśli nie: niepoprawne) pod względem leksykalnym.
Mordercze zamiary są czymś pozytywnym dla bohatera tekstu, a zatem może im coś sprzyjać.
Domyślam się, że Niezniszczalni to nazwa jednego gangu, a zatem zdanie z orzeczeniem w liczbie mnogiej: Najbardziej znaczącymi spośród dwóch czy trzech głównych gangów w Ameryce byli Niezniszczalni jest niepoprawne. Należałoby je tak przeformułować, by uniknąć braku zgody realnej przy jednoczesnym zachowaniu zgody formalnej. Przy nazwie mającej postać liczby mnogiej jest to możliwe tylko wówczas, gdy doda się do takiej nazwy wyraz nadrzędny w liczbie pojedynczej, np. Najbardziej znaczącym spośród czy trzech głównych gangów w Ameryce był gang Niezniszczalni.
Górę tę mieszkańcy nazwali Anna, od jednej z legendarnych bogiń – zdanie poprawne (czasownik nazwać łączy się z narzędnikiem lub mianownikiem).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski