W Finlandii, czyli na dalekiej Północy lub dalekiej północy

Szanowni Państwo,
załóżmy, że firma X ma siedzibę w Finlandii, i chcę napisać, że mieści się ona na dalekiej północy. Czy taki zapis (daleka północ) jest poprawny? Czy może powinnam napisać: daleka Północ, a nawet Daleka Północ?

Z poważaniem
Czytelniczka
Wszystko zależy od interpretacji. Jeśli rzeczownik w tym wyrażeniu będzie oznaczał europejski obszar geograficzno-kulturowy (tak samo jak Zachód, Wschód i Południe), to zasadny wydaje się zapis daleka Północ (firma X ma siedzibę w Finlandii, na dalekiej Północy). Kiedy jednak północ potraktujemy jedynie jako stronę świata, wówczas daleka północ stanie się wyrażeniem apelatywnym (firma X ma siedzibę w Finlandii, na dalekiej północy).
Nie wchodzi w tym wypadku w grę pisownia Daleka Północ, dotycząca – jak wiadomo – nazwy własnej olbrzymiego regionu wokół Oceanu Arktycznego (częścią tego obszaru jest tzw. europejska Arktyka z Islandią, Danią/Grenlandią, Norwegią, Finlandią i Szwecją i Rosją). W Wielkim słowniku ortograficznym PWN (Warszawa 2016, s. 324) w haśle daleki podaje się nazwę Daleka Północ i chodzi właśnie o wymienione znaczenie (szkoda jednak, że tego nie zaznaczono…).
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie