Witam!

Szanowni eksperci!
Pragnę raz jeszcze powrócić do dyskusji na temat zaczynania korespondencji od Witam. Zwracano uwagę na nieodpowiedniość takiej formy w zwracaniu się do osób starszych, obcych, instytucji. Na moje wyczucie jest jeszcze jeden aspekt – wita gospodarz, a nie gość, a więc nie nadawca. Jeśli profesor pojawia się na imprezie studenckiej, to chyba studenci mówia Witamy!, a nie na odwrót.
Z poważaniem,
iwona
Całkowicie się z Panią zgadzam. Witam wydaje mi się nie tylko podejrzanie „gościnne”, ale wręcz protekcjonalne. Staram się jednak rozumieć, że to tylko moje wrażenie i że intencją nadawcy nie jest ceremonialne witanie mnie z pozycji gospodarza. Więcej nawet – sam już zacząłem pisać Witam!, choć jeszcze z rzadka i choć źle się z tym czuję.
Ciekawe, że formule Witam! na początku listu nie towarzyszy formuła Żegnam! na końcu. Odpowiednio wypowiedziane „Żegnam Pana!” może być bardziej dotkliwe niż grubiańskie Wynocha!
Mirosław Bańko, PWN