ZSRS, KPZS

Szanowni Państwo,
ostatnio w jednym z dodatków historycznych do popularnego tygodnika spotkałam się ze skrótami ZSRS oraz KPZS. Rozumiem, że skróty te oznaczają Związek Sowiecki zamiast stosowanego w latach mojej młodości Związku Radzieckiego. Czy te sprawy jakoś regulują normy językowe – to znaczy, czy w tekstach powinno się używać starych skrótów, czy może jednak coś się zmieniło, a może autorzy w ten sposób chcieli nazwy nacechować? Proszę serdecznie o wyjaśnienie.
Pełną formą nazwy był dawniej Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR), zwykle skrótowo nazywany Związkiem Radzieckim. Nazwa ta budziła zastrzeżenia, czego rezultatem było powszechne w publicystyce emigracyjnej, a z czasem i w krajowej, użycie formy Związek Sowiecki (była jeszcze krótsza forma Sowiety). Na tej podstawie może też być Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich (ZSRS), bo skrót od tej nazwy jest czytelny. To prawda, że poszczególne nazwy tego państwa różnią się m.in. nacechowaniem stylistycznym.
Skrót KPZS nie może jednak mieć tego samego znaczenia. Pochodzi on chyba od nazwy Komunistyczna Partia Związku Sowieckiego, jest w takim razie odpowiednikiem częściej spotykanego skrótowca KPZR (Komunistyczna Partia Związku Radzieckiego).
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski