arierpansy

W WSO PWN pod hasłem arierpans odnotowano wyrażenie bez arierpansów, co według źródeł internetowych oznacza 'szczerze, bez ogródek'. Niestety, w internecie brak jakiegokolwiek przykładu użycia, moje pytanie będzie chyba pierwszym. Poświadczeń nie znalazłem również w korpusie ani w dostępnych mi słownikach. Czy mogą Państwo bez arierpansów powiedzieć, czy z arierpansami się wcześniej spotkali i skąd mogły się wziąć w słowniku ortograficznym?
Nie znalazłem arierpansów w żadnym słowniku definicyjnym, ani współczesnym, ani dawnym. Udało mi się za to ustalić, że nie było ich jeszcze w Słowniku ortograficznym języka polskiego, PWN, red. M. Szymczak, wyd. 15, 1992, pojawiły się zaś w Nowym słowniku ortograficznym, PWN, red. E. Polański, 1996, i stamtąd przeszły do WSO PWN. Pochodzą zapewne od francuskiego wyrażenia arrière-pensée o znaczeniu 'ukryty zamiar' lub 'ukryty motyw'.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski