atest

Czy urządzenia (np. komputer) wyposaża się w atest, czy może nadaje się im atest, a może się atestuje?
Dziękuję.
Zwykle mówimy, że jakiś produkt ma atest, posiada atest albo że uzyskał lub otrzymał atest. Rzadko mówi się o ateście z perspektywy wydającej go instytucji. Niemniej jednak czasownik wydać – jak w poprzednim zdaniu – wydaje się odpowiedni. Równie dobry jest czasownik wystawić.
Poza tym można produkt atestować. I ta konstrukcja jest jednak bardzo rzadka, na ogół bowiem czytamy o wyrobach atestowanych, czyli takich, które już mają atest.
Mirosław Bańko