klucz

Dzień dobry,
Mam pytanie odnośnie rzeczownika: klucz. Czy dopuszczalna jest taka forma (jeżeli adresat ma na myśli jeden klucz): „Poproszę o KLUCZE do pokoju nr 1”, czy powinno się raczej używać tylko formy liczby pojedynczej: „Poproszę o KLUCZ do pokoju nr 1”? A może obie są prawidłowe?
Dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Jeżeli ktoś ma na myśli jeden klucz, to oczywiście prośba: „Poproszę o klucz do pokoju nr 1” jest precyzyjniejsza. Klucze zazwyczaj jednak tworzą komplet (por. pęk kluczy), dlatego zdanie: „Poproszę o klucze do pokoju nr 1” nie dziwi. Może się zdarzyć, że klucz do pokoju tworzy komplet z kluczem do schowka na narty, a przecież mówiąc: „Poproszę o klucz do pokoju nr 1”, nie oczekujemy od recepcjonisty (przypuśćmy, że rzecz dzieje się w hotelu czy pensjonacie), że te dwa klucze na naszą prośbę rozdzieli. Podobnie zdanie: „Poproszę o klucze do pokoju nr 1” nie powinno mu sprawić kłopotu nawet wtedy, gdy do pokoju jest tylko jeden klucz.
Mirosław Bańko