bondy, tomki, krzyki

Jak zapisuje się wyrazy bondy (filmy o Jamesie Bondzie), tomki (książki Alfreda Szklarskiego o Tomku Wilmowskim), krzyki (horrory z serii Krzyk)?
Można wzorować się na parze: Harlequin (seria wydawnicza) – harlequin (książka z tej serii), tak zapisanej w WSO PWN. Można też powołać się na ogólną zasadę, zgodnie z którą wielka litera wyróżnia obiekty jednostkowe (z tego właśnie powodu Kowalski jedzie fiatem albo samochodem marki Fiat). W praktyce stosowanie tej zasady natrafia na zrozumiały opór, wzbraniamy się przez zapisem małą literą nazw, które formalnie pokrywają się z nazwą własną. Dodatkową komplikację stanowią nazwy własne wielodesygnatowe, skoro bowiem mamy dwóch Tomków, to dlaczego nie napisać: „Dwa Tomki były jego wakacyjną lekturą”? Mimo tych niejasności proponuję zapis taki, jak w tytule porady: bondy, tomki, krzyki.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski