egzegeza wiersza?

Szanowni Państwo,
w mojej pracy magisterskiej zbyt często używam wyrażenia interpretacja wiersza, czy mogę spokojnie zamienić je na słowo egzegeza? Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
Z wyrazami szacunku
Karolina Gontarz
Byłbym ostrożny na Pani miejscu. Egzegeza to słowo rzadkie i wyszukane, często podniosłe, obecne zwłaszcza w kontekstach religijnych, zresztą w NKJP jego najczęstsza kolokacja to egzegeza biblijna. Jeśli autor sam swoją pracę nazwie egzegezą, to może to zabrzmieć humorystycznie. To tak, jakby bez cienia dystansu zaczął: „Niniejszą pracą chciałbym wystawić sobie pomnik”.
Czy objaśnienie, analiza, próba zrozumienia – nie wystarczą?
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski