Wykorzystanie jako

Szanowni Państwo,
bardzo proszę o pomoc w poprawnej odmianie rzeczownika po wyrażeniu wykorzystanie jako (nie wiem, czy należy powiedzieć: wykorzystanie [kogoś] jako modela, modelu czy jako model, np. zachowania).

Pozdrawiam serdecznie

K. z Wrocławia
Choć konstrukcja wykorzystać jako rządzi biernikiem (Wykorzystał go jako – kogo? co? – model), to już wyrażenie z utworzonym od czasownika rzeczownikiem wykorzystanie wymaga dopełniacza. Bardzo wyraźnie widać to na przykładzie zdania z określeniem w rodzaju żeńskim:
Wykorzystał ją jako modelkę,
ale
Wykorzystanie jej jako modelki oburzyło wszystkich.

A zatem w zdaniu, które Panią interesuje, musimy użyć wyrazu model w dopełniaczu. To, czy przybierze on końcówkę -a (modela), czy -u (modelu), zależy od znaczenia. Powiemy Wykorzystanie go jako modelu zdziwiło wszystkich sytuacji, gdy chodzi o wzór, według którego ma być coś wykonane, lecz Wykorzystanie go jako modela zdziwiło wszystkich – gdy mowa o człowieku, mężczyźnie będącym modelem.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski