karczmy i statki

Szanowna Poradnio!
Dręczy mnie problem zapisu nazw karczem oraz statków. Powinno się je zapisywać w cudzysłowie czy może bez?
Pozdrawiam serdecznie
Joanna
Nie ma obowiązku w tym celu używać cudzysłowu, ale jest to dopuszczalne, zob. par. [446] (98.C.3) w Wielkim słowniku ortograficznym PWN.
Przy okazji przyznam, że zdziwiła mnie forma karczem w pytaniu. Rzadko zaglądam do karczem, chyba częściej do karczm. Wymieniony słownik PWN tylko formę karczem podaje, ale w Narodowym Korpusie Języka Polskiego proporcja karczem do karczm wynosi 38: 34. Wypada raptem dwa razy na milion mieszkańców (podejrzanie mało).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski