klatkaż?

Chciałbym zapytać o kwestię poprawności słowa klatkaż (w znaczeniu 'ilość klatek na sekundę', np. w kamerze). Odruchowo klasyfikowałem to słowo do grupy takich wyrazów jak metraż albo tonaż, ale mój znajomy zwrócił uwagę na fakt, że te ostatnie słowa pochodzą z języka francuskiego, czego o klatkażu powiedzieć nie można. Czy w takim razie można uznać to słowo za poprawne?
Istotnie, klatka jest słowem słowiańskim, spokrewnionym z czasownikiem klecić. Nie lepiej od klatkaża wyglądałby jednak kadraż, mimo że kadr pochodzi z francuskiego cadre i przez łacinę jest spokrewniony ze słowem kwadrat. Nie mam lepszego pomysłu niż mówić liczba klatek na sekundę (tak lepiej niż ilość…). A czy to nie jest to samo, co szybkość przesuwu (taśmy)?
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
    Chciałbym zgłosić uzupełnienie dotyczące klatkażu – wyraz ten znajduje się w Kompendium Terminologii Filmowej Wita Dąbala i Piotra Andrejewa (Aeroscope, Warszawa 2005). Może więc broni się jako profesjonalizm?
    Jerzy Buczek
    Zwyczaj środowiskowy może bronić jakiegoś wyrazu w tymże środowisku (zakładamy, że ono samo powinno dbać o swój język), natomiast nie broni go w języku ogólnym.
    MB