konstrukcje z liczebnikami

Dzień dobry!
Mam problem z dopasowaniem formy czasownika do liczebników. Czy poprawnie jest:
1) „Rozdzieli ich 3000 mil” czy „Rozdzielą ich 3000 mil”?
2) „To roztańczone 37 kilogramów pląsa” czy „Te roztańczone 37 kilogramów pląsa”, a może „Tych roztańczonych 37 kilogramów pląsa” (o dziecku)?
Jaka jest reguła?
Pozdrawiam
MK
Zasady użycia takich konstrukcji można znaleźć w haśle problemowym liczebnik w słownikach poprawnej polszczyzny PWN. Wynika z nich, że:
ad 1. „Rozdzieli ich 3000 mil” to konstrukcja typowa i zalecana, ale „Rozdzielą ich 3000 mil” to też dobre zdanie.
ad 2. „To roztańczone 37 kilogramów pląsa” i „Tych roztańczonych 37 kilogramów pląsa” to zdania poprawne, a „Te roztańczone 37 kilogramów pląsa” – nie.
Proszę nie uogólniać natychmiast podanych przykładów. Właściwa budowa zdań z liczebnikami wymaga uwzględnienia wielu czynników, o których tu nie wspomniałem, a które wymieniono w przywołanym wyżej haśle słownika.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski