księgarnie i pralnie

Witam. Jaka jest zasada w odmianie rzeczowników rodzaju żeńskiego z zakończeniem -lnia albo -rnia? To znaczy kiedy w dopełniaczu l. mn. jest forma: -lń albo -rń, a kiedy jedynie -lni albo -rni? Za odpowiedź z góry dziękuję.
Niestety nie ma zasady, toteż słowniki w wielu wypadkach podają formy oboczne. Warto używać form typu księgarń, gdy zależy nam na jednoznacznym wskazaniu, że chodzi o liczbę mnogą. Trzeba jednak uprzednio zajrzeć do słownika, gdyż np. formy pralń się nie używa, mówi się tylko pralni.
Mirosław Bańko, PWN