mimo to czy mimo tego?

Kiedy pisać MIMO TO, a kiedy MIMO TEGO?
Przyimek mimo (podobnie pomimo) zasadniczo łączy się z dopełniaczem, np. „Mimo deszczu poszliśmy na spacer”. Dawniej łączony był z biernikiem, czego pozostałością są używane do dziś konstrukcje mimo to i mimo wszystko, np. „Padał deszcz. Mimo to poszliśmy na spacer”. Jeżeli jednak owo to służy wprowadzeniu zdania podrzędnego, to przybiera regularną formę dopełniacza: „Mimo tego, że padał deszcz, poszliśmy na spacer”.
Tyle w skrócie o słowie znajomym, a mimo to (!) kłopotliwym. Życzę Panu ładnej pogody!
Mirosław Bańko