nadmiar przecinków

Które zdania są poprawne pod względem interpunkcyjnym?
1. Powiedziałam im, że będąc w sklepie, kupiłam masło.
2. Powiedziałam im, że, będąc w sklepie, kupiłam masło.
3. Powiedziałam, że mama będąc w sklepie, kupiła masło.
4. Powiedziałam, że mama, będąc w sklepie, kupiła masło.

Czy jeśli po spójnikach będzie podmiot, mogę postawić przecinek, a jeśli go nie będzie, nie mogę? Ewentualnie jakich spójników to dotyczy?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Poprawną interpunkcję ma zdanie 1 i zdanie 4. Zasadniczo imiesłowowy równoważnik zdania, zwłaszcza rozwinięty, a także zdanie podrzędne, powinniśmy ujmować w przecinki (dlatego brakuje przecinka w zdaniu 3), ale jeśli prowadziłoby to do wydzielenia przecinkami spójnika, rezygnujemy z przecinka, który miałby stanąć po nim (dlatego o jeden przecinek za dużo jest w zdaniu 2). Gdyby jednak zaimek miał być wydzielony przecinkami w taki sposób, nic nie szkodzi. Nie jest też błędem wydzielenie spójnika z jednej strony przecinkiem, a z drugiej pauzą. Porównajmy:
1. Wiedzą, że aby wygrać, trzeba się starać.
2. Wiedzą, że – aby wygrać – trzeba się starać.
3. Wiedzą, co, aby wygrać, trzeba robić.

Powyższe trzy zdania są interpunkcyjnie poprawne, natomiast niepoprawne byłoby zdanie:
1a. Wiedzą, że, aby wygrać, trzeba się starać.
Mirosław Bańko, PWN