nazwa litery V

Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie, w jaki sposób wymawiać należy głoskę v? W środkach masowego przekazu często jest wymawiana z niemieckiego „fau”, jednak znam wykładowcę, który twierdzi, że po polsku to „we”. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Chodzi Panu, o ile dobrze rozumiem, o nazwę litery V. Mój nauczyciel fizyki mówił o wektorach „we” i „wu”, które oznaczał za pomocą liter V i W, a więc podobny był do znanego Panu wykładowcy. Z lekcji historii pamiętam jednak rakiety „fał jeden” i „fał dwa”, zapisywane V-1 i V-2. Jest też antybiotyk, którego nazwę czytamy „fał cylina”, a piszemy V-cylina. Jak widać, w polszczyźnie ogólnej przyjęte jest oznaczanie litery V dźwiękiem „fał”. Nazwy „we” używają chyba tylko przedstawiciele nauk matematyczno-przyrodniczych.
Mirosław Bańko