nazwisko Rajchel

Dzień dobry,
jak odmienić męskie nazwisko RajchelRajchla czy Rajchela, Rajchlem czy Rajchelem, Rajchlu czy Rajchelu itd.?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Bożena Z.
Odmiana nazwisk na -el, o ile nie są tożsame z nazwą pospolitą (np. Wróbel), jest chwiejna: niektóre zachowują -e- w przypadkach zależnych, inne nie. W polskiej Wikipedii postać Rajchla przeważa liczebnie nad Rajchela, ale kwerenda za pomocą wyszukiwarki Google na polskich stronach WWW daje odwrotny wynik. W tej sytuacji, jeśli nie ma powodów przypuszczać, że użytkownik nazwiska Rajchel lub jego rodzina życzyliby sobie inaczej, odmieniałbym je z zachowaniem -e-, tzn. Rajchela, Rajchelowi itd.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski