odmiana nazwiska Turnau

Bardzo krótkie pytanie: Grzegorz Turnau – jak odmieniać jego nazwisko (w mowie i w piśmie)?
Podobnie jak nazwiska zakończone na , np. Musiał, to znaczy: DB. Turnaua, C. Turnauowi, N. Turnauem. Kłopot sprawia forma miejscownika, wprawdzie w mowie nie ma problemu, bo możemy powiedzieć [turnale], ale powstaje trudność z zapisem takiej formy, można by pisać Turnale albo Turnaue, ale formy takie muszą budzić poważne zastrzeżenia, toteż najlepiej nazwisko pozostawić w formie nie odmienionej, dodając przed nim odmienione imię lub jakiś wyraz pospolity. W związku z tym piszemy: Ms. o Grzegorzu Turnau, w wymowie możemy dodatkowo odmienić nazwisko.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski