pałac prezydencki

pałac prezydencki
4.12.2014
4.12.2014
Szanowni Państwo,
jakimi literami powinniśmy zapisywać pałac prezydencki? W znaczeniu przenośnym małymi, prawda? A gdy chodzi dosłownie o budynek (niekoniecznie ten w Warszawie)? W korpusie występują zarówno przykłady z dwiema wielkimi literami, jak i z dwiema małymi (to chyba wyklucza przypadek pierwszej wielkiej i drugiej małej). Zauważyłem jedynie (bez zaskoczenia), że po wielkie litery sięgamy chętniej w kontekście polskim.
Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Nie wiem, co ma Pan na myśli, pytając o znaczenie przenośne. Jeśli ktoś pałacem prezydenckim nazywa na przykład willę swojego sąsiada, to jest to przykład przenośni i w tym wypadku rzeczywiście należałoby użyć małych liter.
Jeśli chodzi o pałac przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, to miał on wiele historycznych nazw pochodzących od nazwisk właścicieli, ale bardziej od nich znane jest określenie Pałac Namiestnikowski, pisane zwykle wielkimi literami, może dlatego, że właściwie też jest przenośnią: z wielu namiestników Królestwa Polskiego mieszkał w nim bowiem tylko jeden.
Nazwa pałac prezydencki ma pisownię zróżnicowaną: pisze się ją tak, jak to właśnie zrobiłem (zwłaszcza w odniesieniu do pałaców za granicą), albo wielkimi literami, jak wiele innych nazw wtórnych, którym chcemy nadać jednostkowy charakter. Odnoszona jest przy tym nie tylko do budynku, lecz także jego pracowników i lokatorów, por. „Milczy również pałac prezydencki. Przebywający w Japonii Aleksander Kwaśniewski odmówił komentarza” (Super Express, za NKJP).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego