po co i dlaczego?

Dzień dobry,
mój narzeczony jest obcokrajowcem i uczy się mówić po polsku. Ostatnio zapytał mnie, jaka jest różnica pomiędzy po co? a dlaczego? Intuicyjnie czuję różnicę i wiem, które z tych wyrażeń stosować w różnych sytuacjach, jednak nie potrafiłam podać mu jasnej reguły.
Proszę o pomoc.
Z poważaniem,
Monika Ryś
Oboje Państwo muszą rozumieć różnicę między przyczyną a celem: taka jest właśnie różnica między dlaczego? a po co?
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski