poznaniak z powiatu grodzkiego

poznaniak z powiatu grodzkiego
31.10.2012
31.10.2012
Zgodnie z wytycznymi RJP nazwy mieszkańców terenów (o ile nie jest to miejscowość) powinny być zapisywane od wielkiej litery. Zrozumiałe zatem jest, że mieszkaniec Poznania to poznaniak. Ale czy mieszkaniec Miasta Poznań (powiatu grodzkiego) jednak nie jest też Poznaniakiem?
Zupełnie przy okazji, pragnę o zapytać o przyimek dla. Wydaje mi się, że ostatnio rozpowszechnił się on w wyrażeniach typu nowa pasta dla bielszych zębów. Czy słusznie sądzę, że nie jest to standardowy uzus?
Ma się rozumieć, że każdy poznaniak jest Poznaniakiem. Jeśli zaś chodzi o pastę, to kwestia nie sprowadza się do wyboru przyimka: gramatycznie lepsze byłoby do niż dla, ale w rzeczywistości ta pasta – o ile dobrze rozumiem – ma zęby wybielić, a nie tylko konserwować stan zębów już nieskazitelnie białych. Czy zatem nowa pasta do wybielania zębów? Milej konsumentowi pomyśleć, że stan pożądany już osiągnął i potrzeba mu tylko specjalnej pasty, aby go utrzymać. Ostatecznie zatem nowa pasta do bielszych zębów – tak chyba byłoby najlepiej.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego