pytania trzy

1. Często spotykam się z pomijaniem przecinków w tytułach. Według reguł rzeczownik (lub grupa rzecz.) w wołaczu wymaga użycia przecinka. Jak więc należy napisać tytuł „Chwal duszo moja Pana”. Czy „Chwal, duszo moja, Pana”?
2. Czy należy stawiać przecinek po wykrzykniku O? Napiszemy: „O, wielki Boże” czy też „O wielki Boże”?
3. Czy poprawne jest zdanie: „Widzę cię trochę zmęczonego”? Wybrałabym formę: „Widzę cię trochę zmęczonym”, ale może to archaizm. Z wyrazami szacunku,
H. Jakubowska
Ad 1. „Chwal, duszo moja, Pana”. Przecinki obligatoryjne.
Ad 2. „O, wielki Boże”, z przecinkiem. WSO PWN informuje, co prawda: „Jeżeli po wykrzykniku o występuje wyraz w wołaczu, przecinek stawiamy po tym wyrażeniu: O mój Boże, co ja teraz zrobię?!”, nie rozstrzyga jednak, co robić, gdy na rzeczowniku w wołaczu wypowiedzenie się kończy. Poza tym niejasna jest motywacja tego wyjątku od reguły, w szczególności zaś to, dlaczego dotyczy on akurat spójnika o. Ze względu na te niejasności jestem skłonny akceptować postawienie przecinka po wykrzykniku o, zgodnie z ogólną regułą. Ostateczna decyzja może zależeć od czynników prozodycznych, są bowiem różne o, krótkie i długie, mniej i bardziej ekspresywne. Interpunkcja powinna wspierać intencję autora, m.in. więc służyć ekspresji.
Ad 3. Oba zdania są poprawne, drugie istotnie jest nacechowane.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski