pytania trzy

pytania trzy
22.02.2013
22.02.2013
1. Często spotykam się z pomijaniem przecinków w tytułach. Według reguł rzeczownik (lub grupa rzecz.) w wołaczu wymaga użycia przecinka. Jak więc należy napisać tytuł „Chwal duszo moja Pana”. Czy „Chwal, duszo moja, Pana”?
2. Czy należy stawiać przecinek po wykrzykniku O? Napiszemy: „O, wielki Boże” czy też „O wielki Boże”?
3. Czy poprawne jest zdanie: „Widzę cię trochę zmęczonego”? Wybrałabym formę: „Widzę cię trochę zmęczonym”, ale może to archaizm. Z wyrazami szacunku,
H. Jakubowska
Ad 1. „Chwal, duszo moja, Pana”. Przecinki obligatoryjne.
Ad 2. „O, wielki Boże”, z przecinkiem. WSO PWN informuje, co prawda: „Jeżeli po wykrzykniku o występuje wyraz w wołaczu, przecinek stawiamy po tym wyrażeniu: O mój Boże, co ja teraz zrobię?!”, nie rozstrzyga jednak, co robić, gdy na rzeczowniku w wołaczu wypowiedzenie się kończy. Poza tym niejasna jest motywacja tego wyjątku od reguły, w szczególności zaś to, dlaczego dotyczy on akurat spójnika o. Ze względu na te niejasności jestem skłonny akceptować postawienie przecinka po wykrzykniku o, zgodnie z ogólną regułą. Ostateczna decyzja może zależeć od czynników prozodycznych, są bowiem różne o, krótkie i długie, mniej i bardziej ekspresywne. Interpunkcja powinna wspierać intencję autora, m.in. więc służyć ekspresji.
Ad 3. Oba zdania są poprawne, drugie istotnie jest nacechowane.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego