wraz z dziećmi

Czy w zdaniu: „Na wesele zaproszeni zostali: Kowalscy, Nowakowie, Kwiatkowscy, wraz z dziećmi” fragment wraz z dziećmi dotyczy tylko Kwiatkowskich, czy wszystkich zaproszonych?
Z poważaniem
Leszek Wdowiak
Nie wiadomo, zdanie można dwojako odczytać. Obecność lub nieobecność przecinka przed końcowym wraz dziećmi nie czyni różnicy, w obu wariantach dzieci można przypisać bądź tyko Kwiatkowskim, bądź także pozostałym państwu. Sposobów ujednoznacznienia tego przekazu jest wiele, w jednym wariancie np. „Na wesele zaproszeni zostali: Kowalscy, Nowakowie i Kwiatkowscy, ci ostatni wraz z dziećmi”, w drugim np. „Na wesele zaproszeni zostali: Kowalscy, Nowakowie, Kwiatkowscy, wszyscy wraz z dziećmi”. Są też sposoby, by uczynić jedną z wersji bardziej prawdopodobną, np. zdanie „Na wesele zaproszeni zostali: Kowalscy, Nowakowie, a także Kwiatkowscy wraz z dziećmi” zostanie prawdopodobnie zrozumiane tak, że tylko Kwiatkowskim pozwolono wziąć dzieci.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski